Memory (Lovecraft)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Pamäť
Memory

Autor Howard Phillips Lovecraft
Pôvodný jazyk angličtina
Krajina vydania USA
Dátum 1. vydania originálu máj 1923 v The National Amateur
Literárny druh krátka poviedka
Literárny žáner horor
Slovenské vydania knihy

Memory (doslovne Pamäť, vyšlo v češtine pod názvom Paměť) je krátka poviedka amerického spisovateľa Howarda P. Lovecrafta, ktorú napísal v roku 1919 a prvýkrát publikoval v máji 1923 v The National Amateur.

Témy[upraviť | upraviť zdroj]

Poviedka využíva viaceré typické Lovecraftove témy a obrazy, ako napríklad pradávne artefakty a veci „bez mena“. Tiež dobre ukazuje jeho záľubu v rozsiahlych monolitických ruinách.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Táto krátka poviedka sa odohráva v prastarom údolí Nís, kde ležia rozsiahle, vegetáciou pokryté ruiny, ktoré autor detailne popisuje. Ruiny okrem pralesného života skrývajú i desivé tvory, ktoré ľudské oko ešte nikdy nevidelo. Na dne údolia tečie riečka Than, voda ktorej je sfarbená na červeno.

Vyskytujú sa tu iba dve „postavy“: Duch a Démon údolia. Duch sa pýta démona, kto boli tí, ktorí tieto stavby postavili. Démon odpovedá: „Ja som Pamäť a vyznám sa v knihách minulosti, ale aj ja som už starý. Tieto bytosti sa podobali vodám rieky Than – nedalo sa im porozumieť. Ich skutky si nevybavujem, lebo ich konali len pre okamih. Ich vzhľad si vybavujem matne, podobali sa tým opičkám na stromoch. Ich meno si však vybavujem zreteľne, pretože sa rýmovalo s menom rieky. Tie bytosti včerajšieho veku sa volali Človek (anglicky Man).“

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Memory (H. P. Lovecraft) na anglickej Wikipédii.
  • LOVECRAFT, Howard Phillips. Hrobka. Praha : nakladatelství Plus, 2010, 1. české vydanie. ISBN 978-80-259-0051-2. Kapitola Paměť, s. 57 – 58. (česky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]