Memristor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Schematická značka memristora

Memristor (z angl. memory resistor = pamäťový rezistor) je pasívna elektronická dvojvývodová súčiastka s variabilným elektrickým odporom, ktorý závisí od predchádzajúceho napätia a prúdu.

Vyznačuje sa nielen schopnosťou meniť svoj odpor podľa veľkosti prúdu, ale aj po jeho odpojení si bude nastavenú hodnotu odporu ľubovoľne dlho pamätať. Ak prechádza materiálom prúd jedným smerom, jeho odpor sa zvyšuje, ak druhým smerom, odpor sa znižuje. Môže tak fungovať ako analógová pamäť, alebo ako odporový prepínač, ktorý môže vďaka čiastočne lineárnej volt-ampérovej charakteristike teoreticky nadobúdať nekonečný počet stavov.

Model memristora vypracoval už v roku 1971 Leon Chuon z Univerzity v Berkeley. Funkčnú vzorku vyrobila spoločnosť Hewlett-Packard v roku 2008. Fakt, že aj po odpojení napájania si memristor zachová hodnoty odporu (ktoré je možno následne prečítať aj bez zmeny stavu) predikuje počítače s úplne novou architektúrou, ktoré sa okamžite vypnú aj zapnú bez potreby presúvať dáta z rýchlej pamäte RAM, ktorá sa pri odpojení napájania vymaže na pomalý harddisk, ktorý dáta uchová aj po odpojení napájania a naopak. Od memristorov sa očakáva sľubná budúcnosť v oblasti "mysliacich strojov" podobných ľudskému mozgu. Ich analógový charakter dokonale napodobňuje synapsie v ľudskom mozgu a vytvára veľký priestor pre vývoj samoučiacich sa systémov.