Metrobus (Havana)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Autobus "camello" pri budove Capitolio. Na dverách šoféra sa nachádza "MB" logo.

Metrobus alebo vagónový autobus, ľudovo nazývaný „camello“, „camello cubano“ (šp. ťava, kubánska ťava), skrátene MB,[1]bol dopravný systém v Havane, ktorý vznikol na Kube počas takzvaného „zvláštneho obdobia“ po rozpade Sovietskeho zväzu, strate hlavných obchodných partnerov a zániku RVHP, z dôvodu nedostupnosti pohonných hmôt.

Metrobus či „camello“ tvorili dva spojené autobusy zo sovietskeho obdobia, uložené na náprave kamióna s 18 kolesami, ktorých  prepravná kapacita bola 300 cestujúcich.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Kríza dopravnej siete na celom ostrove vypukla, keď bolo v Havane odstavených 2 500 autobusov, ktoré pochádzali zo Sovietskeho zväzu alebo východnej Európy. „Zvláštne obdobie“ však na Kube začalo vážnymi obmedzeniami  dodávok ropy, ktoré doposiaľ zabezpečovali ekonomické vzťahy so Sovietskym zväzom. Tieto obmedzenia mali za následok zníženie používania motorových vozidiel. V danom období sa v Havane objavili rôzne druhy dopravných prostriedkov, ako napríklad „bicitaxi“ (trojkolesový bicykel slúžiaci ako taxík).

Nemožnosť vybudovania podzemnej dráhy mohla byť kompenzovaná autobusmi pre nemenej ako 100-150 cestujúcich. Varianty boli nasledujúce: prvá – spojenie 3 autobusov Girón VI, ďalej spojenie maďarského Ikarusu 260 a Girón VI a napokon ťahač so zadným prívesom v podobe autobusu. Riešením dopravnej krízy v Havane bol napokon príves navrhnutý spôsobom, aby bol schopný čeliť ťažkým podmienkam z hľadiska kvality ciest, premávky a nadmerného množstva cestujúcich.  

Do roku 1994 už „camello“  premával v  havanských uliciach. Jazdil na plyn, čo bolo ekonomicky výhodnejšie. Návrh bol prispôsobený potrebe upraviť príves tak, aby bol vybavený viacerými vstupnými dverami na svojich jednotlivých  úrovniach a napojený na točnicu ťahača, ktorý bol neskôr pomenovaný ako „balcón“ alebo „barbacoa“ Metrobusu (šp. „balkón“ alebo „povala“). Prezývku „camello“ dostal pre zvýšené stropy a z tohto názvu vzniklo neskôr aj logo.  

182 „camellos“ pokrývalo spočiatku 7 trás: od M1 po M7 s farebným rozlíšením (rúžový, modrý, žltý, zelený, oranžový, hnedý a červený), k dispozícii bolo aj niekoľko  šedých s farebnými pásmi, ktoré slúžili ako posila pre linky s nedostatočným množstvom autobusov alebo so zvýšeným náporom cestujúcich. Kvôli embargu, ktoré USA uvalili na Kubu využívanie tohto dopravného prostriedku postupne slablo. Opotrebovanie zariadení, ich intenzívne používanie a nedostatok náhradných dielov spôsobilo zníženie kvality služieb, ktoré „camellos“ poskytovali.

V roku 2000 sa príchodom 12 autobusov Yutong čínskej výroby z roku 2005 obnovil systém verejnej dopravy v Havane. „Camellos“  boli nahradené v roku 2008.

Vybavenie vozidiel "camellos"[upraviť | upraviť zdroj]

“Camellos“ disponovali len 58 plastovými sedadlami. Zvyšok cestujúcich musel stáť. Chaotickú verejnú dopravu ešte zhoršovali dlhé rady čakajúcich na autobusových zastávkach.

Kvôli chýbajúcim tlmičom bola cesta v „camellos“ pre cestujúcich chaotická a neznesiteľná.  Nedostatok náhradných dielov a drahá údržba boli dôvodom kolapsu kvality týchto vozidiel po roku 1994.

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Vládny projekt reorganizácie verejnej dopravy zahŕňal nákup 600 kĺbových autobusov značky Yutong (dve telesá vozidla spojené flexibilným systémom) a bol zahájený náhradou vozidiel „camellos“. Tie boli prevezené do provincií, ktoré čelili najvážnejším problémom v oblasti dopravy.

Odkaz[upraviť | upraviť zdroj]

Metrobus alebo „camello“ sa stal symbolom „zvláštneho obdobia“ v Havane a ťažkých podmienok, ktorým Kuba čelila kvôli americkému embargu. Posledný „camello“ prešiel ulicami  Havany v nedeľu 19. apríla 2008. Na vstupnej tabuli do obce Cotorro sa nachádza nastenná maľba „camello“.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Map and logo of Havana MetroBus

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]