Michail Petrovič Osipov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Michail Petrovič Osipov
sovietsky partizán a partizánsky veliteľ počas SNP
Narodenie1918
Pavlovka, RSFSR
Úmrtie1995
Azov, Rusko

Michail Petrovič Osipov alebo Michail Petrovič Morskoj-Osipov (rus. Михаил Петрович Морской-Осипов; * 1918, Pavlovka – † 1995, Azov, Rusko) bol počas druhej svetovej vojny príslušník sovietskej Čiernomorskej flotily, neskôr partizán a spravodajský dôstojník NKVD. Účastník Slovenského národného povstania.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1939 nastúpil vojenskú základnú službu. Študoval v Sedovovej námornej škole. V období pred začiatkom druhej svetovej vojny slúžil v Čiernomorskej flotile. Zúčastnil sa obrany Sevastopoľa. Vážne zranený do hlavy, následne zajatý nacistami. Po zranení mu zostala hlboká jazva na tvári od brady po ucho. Na Ukrajine utiekol zo zajatia a spojil sa s partizánmi. Vstúpil do partizánskeho zväzku A. M. Grabčaka. V dôsledku svojho predošlého pôsobenia v námorníctve získal medzi partizánmi prezývku Morskoj (Morský). Počas pôsobenia u partizánov od 24. augusta 1943 do 8. augusta 1944 (čas pobytu v partizánskej jednotke) sa podieľal na bojových úspechoch svojej jednotky.

V noci z 28. augusta na 29. augusta 1944 bol ako veliteľ diverzno-spravodajskej skupiny Raketa vysadený na Slovensku blízko Sklabine. Táto skupina sa neskôr pretransformovala na partizánsku brigádu Vpred.

Po vojne pôsobil vo vedúcich funkciách v poľnohospodárstve v Rostovskej oblasti.

Ocenenie[upraviť | upraviť zdroj]

Vyznamenaný Leninovym radom, Radom červenej zástavy, Radom Veľkej vlasteneckej vojny II. stupňa, Československým vojnovým krížom 1939.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Osipov, Michail Petrovič in Plevza, V. a kolektív: Dejiny Slovenského národného povstania 1944 - 5. zväzok. Bratislava, Nakladateľstvo Pravda 1985, s. 363