Michal Truban

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Michal Truban
slovenský politik, IT podnikateľ, športovec
Michal Truban
Narodenie22. október 1983 (35 rokov)
Čadca, Slovensko
ZamestnaniePodpredseda v Progresívnom Slovensku
Alma materSlovenská technická univerzita v Bratislave
Odkazy
Webstránkatruban.sk

Ing. Michal Truban (* 22. október 1983, Čadca) je slovenský politik, podnikateľ, spisovateľ, spolumajiteľ webhostingovej spoločnosti Websupport, angel investor, zakladateľ viacerých startupov, spoluzakladateľ Slovensko.digital a podpredseda politického hnutia Progresívne Slovensko. Člen viacerých mimovládnych združení, bloger a amatérsky športovec.

Detstvo a štúdium[upraviť | upraviť zdroj]

Michal Truban sa narodil 22. októbra 1983 v Čadci ako prvé dieťa z troch do rodiny strojného inžiniera a predavačky. Celé svoje detstvo prežil v dedine Kysucký Lieskovec na severe Slovenska, kde aj zároveň navštevoval Základnú školu. Neskôr študoval na Strednej priemyselnej škole stavebnej v Žiline odbor geodézia, kartografia a kataster. Počas štúdia na strednej škole založil aktuálne najväčšiu webhostingovú spoločnosť na Slovensku, Websupport. Od roku 2002 do roku 2009 študoval na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave odbor aplikovaná informatika.

Kariéra vo Websupport a IT sektore[upraviť | upraviť zdroj]

Michal Truban založil Websupport ešte ako študent strednej školy na živnosť svojej mamy. Prvým produktom Websupportu bol neobmedzený webhosting pre všetkých používateľov. V roku 2004 stretol Pavela Stana, s ktorým sa rozhodol Websupport zaregistrovať ako spoločnosť s ručením obmedzeným a firmu si rozdeliť na polovicu. Websupport, spol. s r.o. rapídne rástol a v roku 2010 sa dostal na 10. miesto v počte .sk domén a navyše spustil služby Nicereply.com. V roku 2012 sa Websupport stal jednotkou na trhu a o rok nato, v roku 2013, sa stal 8. najrýchlejšie rastúcou IT firmou v strednej a východnej Európe podľa Deloitte Fast[1]. Websupport postupne rastie aj v Rakúsku, Česku a Maďarsku.

Rok 2015 bol pre kariéru Michala Trubana vo Websupporte prelomový. Ako CEO firmy bol vyhlásený za IT Osobnosť roka[2], avšak o pár mesiacov, Truban ohlásil odchod z postu CEO a oficiálne pôsobí už len ako spolumajiteľ. Novým CEO sa stal Ján Cifra[3].

Truban je taktiež známy vytváraním a investovaním do startupov, ako je napríklad už spomínané Nicereply (víťaz StartupAwards.SK 2011), InHiro (víťaz StartupAwards.SK 2013), Scaledo a mnohé ďalšie. Víťazstvo v StartupAwards.SK mu zabezpečilo pobyt v technickom inštitúte v Silicon Valley, Kalifornia.

Protikorupčný boj[upraviť | upraviť zdroj]

Michal Truban sa verejne vyjadruje a bojuje proti korupcii,  hlavne v IT sektore. V roku 2015 nahlásil na políciu osoby, ktoré ponúkali firme Websupport vopred vyhrané tendre[4] a taktiež patril k tým, ktorí ostro vystúpili proti TechMatch, štátom organizovanej a predraženej konferencii. Je jedným z mála ľudí z IT biznisu, ktorí sa otvorene vyjadrujú o korupcii v tomto sektore[5].

Je spoluzakladateľ občianskeho združenia Slovensko.digital, ktoré upozorňuje a pozastavuje nezmyselné štátne IT projekty a bojuje proti korupcii v  IT sektore. Taktiež je v správnej rade protikorupčnej mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko.

Za jeho boj proti systematickej korupcii v oblasti informačných technológii mu bol v roku 2015 udelený Rad Ďurka Langsfelda.

Členstvo v mimovládnych organizáciách[upraviť | upraviť zdroj]

Michal Truban je taktiež podporovateľ a spoluzakladateľ viacerých občianskych združení ako napríklad už spomínané Slovensko.digital, Transparency International Slovensko, Slovenskej aliancie pre inovatívnu ekonomiku-SAPIE, ktorá podporuje rozvoj technického talentu a posilňuje slovenské podnikateľské prostredie a iných.

Pôsobenie v politike[upraviť | upraviť zdroj]

Progresívne Slovensko[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2016 sa pridal k občianskemu združeniu Progresívne Slovensko[6], kde je aj členom správnej rady spolu s Zorou Jaurovou, Ivanom Štefunkom, Martinom Dubécim a ďalšími. Cieľom Progresívneho Slovenska je pomôcť ľuďom a Slovensku v presadení spoločenskej zmeny a jeho následnom progrese. Spolu s ostatnými členmi správnej rady sa zúčastnil Tour Progres Slovenska, ktoré sa konalo v 13 slovenských mestách.

V novembri 2018 zaznamenal Trubanov projekt prvý úspech v prieskume agentúry Focus. Progresívnemu Slovensku namerali 5,3%, čím by sa prvýkrát dostalo do Národnej rady SR. [7]

Radikálna Digitalizácia[upraviť | upraviť zdroj]

Michal Truban má v Progresívnom Slovensku na starosti digitalizáciu a znižovanie byrokracie v štáte. Presadzuje radikálnu digitalizáciu, aby sa Slovensko stalo prvou krajinou, ktorej občania nebudú musieť na úradoch vypĺňať formuláre. [8]

Počas kampane navštívil aj Estónsko, ktoré je svetovým lídrom v digitalizácii. [9]

Vydanie knihy .Support[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2016 Michal Truban vydal svoju prvú knihu .Support (Ako vybudovať úspešný biznis, aj keď robíte jednu chybu za druhou). Kniha obsahuje príbeh firmy Websupport, ale aj návody a diskusné fórum pre podnikateľov. Z knihy .Support sa doteraz sa predalo viac ako 7000 výtlačkov, čo autor považuje za úspech a svoje dielo za knižný Bestseller.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2015 sa Michal oženil s úspešnou vedkyňou a pesničkárkou Dominikou Truban, s ktorou aktuálne prechodne žije v Jacksonville na Floride, kde Dominika pracuje na výskume Parkinsonovej choroby v úspešnej Mayo Clinic.

Medzi Michalove hobby patrí blogovanie - so svojím blogom vyhral súťaž Bloger roka 2015 - prednášanie, ale hlavne šport, ako napríklad beh, plávanie, jóga, crossfit, surfovanie, golf a triatlon. V roku 2015 finišoval jeden z najťažších Ironmanov na svete Norseman.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Technology Fast 50: Viac slovenských zástupcov v rebríčku rýchlorastúcich firiem [online]. Deloitte Slovakia, [cit. 2017-03-07]. Dostupné online.
  2. Slovensko spoznalo najlepších v IT sektore. Osobnosťou roka šéf Websupportu. Živé.sk. Dostupné online [cit. 2017-03-07].
  3. WebSupport má nového CEO!. StartItUp.sk, 2015-10-08. Dostupné online [cit. 2017-03-07].
  4. Vopred vyhraté tendre si strčte .... WebSupport blog, 2015-05-31. Dostupné online [cit. 2017-03-07].
  5. Michal Truban brojí proti korupcii: IT zákazky štátu sú predražené aj niekoľkonásobne. Denník N. Dostupné online [cit. 2017-03-07].
  6. K Štefunkovmu združeniu sa pridali IT podnikateľ Truban a právnik Pala. Denník N. Dostupné online [cit. 2017-03-07].
  7. https://dennikn.sk/1297447/focus-progresivne-slovensko-aj-spolu-maju-pat-percent-sns-po-kauze-rigorozka-straca/
  8. https://www.teraz.sk/ekonomika/radikalna-digitalizacia-statu-by-pod/353507-clanok.html
  9. https://domov.sme.sk/c/20945909/problemom-digitalizacie-slovenska-je-politicke-vedenie.html

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]