Mikuláš II. Gorjanský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
de Gara Mikuláš 1412, palatín

Mikuláš II. Gorjanský alebo Mikuláš Gorjanský mladší (* ca. 1367 – † 1433) bol uhorský palatín a bán Chorvátska, Slavónie a Dalmácie ako aj Mačvy, Usory, Bačky a Banátu.

Meno[upraviť | upraviť zdroj]

Meno je odvodené od rodinného sídla Gorjani, po slovensky Gorjany, po maďarsky Gara. V rôznych prameňoch sa uvádza pod rôznym znením, napríklad, pôvodne lat./maď. de Gara alebo len Gara, poslovenčené na z Gorjan, alebo pôvodne maď. Garay, Garai poslovenčené na Garaj. Krstné meno sa tiež uvádza v jazykových verziách Nikola, Nicola, Nicolaus, Miklós, Mikuláš.

Po slovensky sa teda volá Mikuláš Gorjanský alebo z Gorjan alebo Gara alebo Garaj, staršie aj Garay alebo Garai.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Rodina[upraviť | upraviť zdroj]

Erb rodu[upraviť | upraviť zdroj]

V červenom poli sú dva privrátené erby. V pravom je sedemkrát prehnutý zlatý korunovaný had držiaci v papuli zlaté ríšske jablko. Klenotom sú v korune nariasené modré prikrývadlá s hadom zo štítu. Ľavým erbom je v modrom poli zlatý sedemkrát prehnutý korunovaný had držiaci v papuli zlaté ríšske jablko. Klenotom sú žiariace zlaté lúče, v ktorých sú zapichnuté dve modré turnajové zástavy s hadom zo štítu. Medzi erbami sú prepojené insígnie Dračieho rádu (stočený zlatý drak) a rytierskej spoločnosti Václava IV. (zelený uterák zviazaný do kruhu). Mikuláš III. v roku 1412 odtlačil štítovú pečať so štyrikrát prehnutým korunovaným hadom. V erbovníku Konráda Grünenberga je rod uvedený ako „Grosgraff von Ungarn“. V doprava naklonenom modrom štíte je sedemkrát prehnutý zlatý had s červeným rozoklaným jazykom. Klenotom je na prikrývadlách had. Prikrývadlá sú zlato-modré.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. PONGRÁCZ, Denis. Atlas osobných pečatí I.. 1. vyd. Bratislava : JUDr M. Trstenský vl.n., 2019. ISBN 9788057011941. S. 137.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]