Mikuláš Zmeškal

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mikuláš Zmeškal
hudobný skladateľ, úradník
Narodenie20. november 1759
Leštiny
Úmrtie26. jún 1833 (73 rokov)
Viedeň

Mikuláš Zmeškal - "Zmeskál de Domanovecz" (* 20. november 1759, Leštiny - † 26. jún 1833, Viedeň) bol hudobný skladateľ, úradník.

Rodina[upraviť | upraviť kód]

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Pochádzal z oravského zemianskeho rodu, matka Katarína rod. Meerwaldtová bola Banskobystričanka. Študoval na evanjelický gymnáziu v Banskej Bystrici, 1770-1778 s podporou K. Pálfiho na Tereziane vo Viedni, 1782 zložil advokátsku skúšku v Budapešti. Hudobne vzdelaný, základy hry na klavíri získal pravdepodobne v rodisku, potom študoval hru na violončelo u A. Krafta vo Viedni. Úradník Hontianskej stolice, advokátsky kandidát v Budapešti, úradník, nakoniec jeden z riaditeľov a radca dvorskej kancelárie vo Viedni. Vynikajúci violončelista, venoval sa aj skladbe komornej hudby. Vo Viedni získal významné postavenie v hudobnom živote mesta, jeden z najbližších priateľov L. van Beethovena, priateľ J. Haydna. Beethoven mu venoval Qurtetto serioso f moll, op. 95 (1810) a Haydn 6 zo svojich tzv. Slnečných kvartet, op 20. Z jeho korešpondencie s Beethovenom sa zachovalo okolo 150 listov a odkazových lístkov.

Pamiatky[upraviť | upraviť kód]

  • rkp. skladieb v Gesellschaft für Musikfreunde a korešpondencia s L. van Beethovenom v Österreichische National Bibliothek vo Viedni

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]