Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 19:53, 3. máj 2013, ktorú vytvoril 95.103.155.109 (diskusia) (rozšírenie)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Súradnice: 48° 10′ 17.18″ s.š., 17° 13′ 40.57″ v.d.

Mohyla
Porovnaj: Mohyla Milana Rastislava Štefánika (Bradlo).

Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika je pamätné miesto v katastrálnom území obce Most pri Bratislave, symbolická mohyla na mieste, kde tragicky zahynul Milan Rastislav Štefánik s talianskou posádkou v dôsledku zrútenia lietadla, v ktorom všetci spoločne leteli z talianskeho Terstu na Slovensko.

V roku 1923 na tomto mieste postavili unikátnu mohylu v tvare pyramídy podľa projektu slávneho architekta Dušana Jurkoviča. Mohyla je obohnaná zemným valom. Po obvode celého areálu sú vysadené lipy. Pamätník bol rekonštruovaný v rokoch 1988 a 1992.

Pri mohyle je kamenná tabuľa s týmto nápisom: Na tomto mieste zahynul dňa 4. mája 1919 Čsl. minister a generál Dr. Milan R. Štefánik a jeho sprievod kráľovský italský npor. I. Mancinelli-Scotti, serž. H. Merlino a strelec G. Agginuti. Na večnú pamäť.

Prístup

Od vstupu k mohyle vedie zelená turistická trasa na Biely Kríž a jej odbočka k Pamätnej izbe gen.M.R.Štefánika v Ivanke pri Dunaji. Na konci zelenej značky sa na Bielom Kríži nad Račou možno napojiť na červenú hrebeňovú "Turistickú cestu gen.M.R.Štefánika" smerom na Mohylu na Bradle. Mohyla sa nachádza na Dunajskom ostrove v katastrálnom území obce Most pri Bratislave. Miesto je vzdialene 100m od hranice Bratislavy a aj byvalej obce Farná, ktorá bola v r.1923 pričlenená ku obci Ivanka pri Dunaji. Prístup autom je po asfaltovej ceste z obce Ivanka pri Dunaji na parkovisko pred areálom.

Zdroje