Montreal Technoparc

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Montreal Technoparc, predtým známy ako Adacport[1], je priemyselný park a bývalá priemyselná skládka v Pointe Saint-Charles v okolí Montrealu, medzi mostami Champlain Bridge a Victoria Bridge.[2] Montreal Technoparc má rozlohu 2,5 km² a patrí medzi najväčšie v Kanade.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Vedecký park Technoparc Montreal vznikol v roku 1987 ako nezisková organizácia pod názvom Technoparc Saint-Laurent. Od jeho vzniku sa začali investovať veľké objemy finančných prostriedkov do infraštruktúry a pozemkov. Prvá medzinárodná spoločnosť, ktorá tu mala zastúpenie bola švédska farmaceutická spoločnosť ASTRA. V ďalších rokoch prišlo k veľkému rozvoju vedeckého parku a prichádzali ďalšie firmy ako Nortel, Neurochem, MethylGene, ktoré investovali mnoho miliónov dolárov. V roku 2001 bolo vo vedeckom parku 17 spoločnosti, ktoré zamestnávali okolo 6 000 kvalifikovaných pracovníkov. V roku 2007 sa vedecký park Technoparc Saint-Laurent premenoval na Technopark Montreal.

Firmy vedeckého parku[upraviť | upraviť zdroj]

Firmy vo vedeckom parku pôsobia v týchto oblastiach:

Medzi firmy, ktoré sa nachádzajú vo vedeckom parku (spolu 5 500 firiem, organizácií a inštitúcií) patrí:

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Vedecký park Technoparc Montreal podporuje silné a trvalé synergické spojenectvo medzi univerzitami, výskumnými inštitúciami a podnikmi. Dôležitý je projekt pre trvalo udržateľný rozvoj tzv. Medzinárodná eko-inovačná zóna venovaná energetike nepoškodzujúcej životné prostredie.

Cieľom tejto zóny je:

  • Znížiť emisie uhlíka využitím zvyškových materiálov a miestnych zdrojov.
  • Znížiť využívané zdroje výberom energeticky najefektívnejších materiálov a technológii.
  • Vznik eko-priemyselných sietí, ktoré združujú inovácie a výskumné zdroje.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.ville.montreal.qc.ca/pls/portal/docs/page/librairie_en/documents/LettreGeraldTremblayChefspartispoliEng.pdf - letter from Gerald Tremblay to Stephen Harper asking for federal government support for decontamination
  2. http://www.canada.com/montrealgazette/news/story.html?id=76d95baa-6189-4060-88c7-2e5e452f95fd - Montreal Gazette article about conatmination at the site

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]