Mosad le-alija Bet

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search

Mosad le-alija Bet (hebr. : המוסד לעלייה ב, angl. : Foundation for Immigration B) bola jedna zo zložiek Hagany. Náplňou jeho činnosti bolo zaisťovanie nelegálnej židovskej imigrácie do Palestíny. Mosad le-alija Bet vykonával činnosť od svojho vzniku v roku 1938, až do roku 1953. Názov Mosad alijah Bet je odvodený od tzv. „druhej prisťahovaleckej vlny“ (Bet = B), ktorá, na rozdiel od (legálnej, Britmi povolenej) Alija A, bola nelegálna.

Mosad le-alija Bet bol oficiálne založený 29. apríla 1939. Činnosť ale neoficiálne začal o rok skôr, v roku 1938. Hlavným dôvodom na založenie organizácie bol narastajúci tlak britskej správy na obmedzenie židovskej imigrácie do Palestíny. Aktivity Mosad le-alija Bet sa v začiatkoch sústreďovali do Atén, neskôr sa centrum presunulo do Paríža.

Významné úspechy dosiahol Mosad už v prvom roku činnosti. Počas 50 plavieb (imigrácia do Palestíny najčastejšie smerovala cez more) bol schopný do Palestíny dopraviť 20 tisíc židovských prisťahovalcov. V období druhej svetovej vojny bola imigračná činnosť Mosadu prakticky paralyzovaná. Svoje aktivity obnovil až v auguste 1945.

V rokoch 1945 – 1953 dokázal Mosad le-alija Bet vypraviť 64 lodí s viac ako 70 tisíc židovskými prisťahovalcami, z ktorých mnohí patrili medzi tých, čo prežili holokaust. Na imigráciu židovských prisťahovalcov z arabských krajín sa využívali pozemné cesty. Celkovo dokázal Mosad le-alija Bet na území budúceho Izraela prepraviť 100 tisíc židov.

Najslávnejšou loďou, ktorú používal Mosad, bol Exodus. Loď previezla 4554 židov, ktorí prežili holokaust. Väčšiu časť povojnovej činnosti Mosadu le-alija Bet riadil Ša'ul Avigur (Meirov). Po založení Izraela sa v roku 1953 Mosad le-alija Bet transformoval na agentúru Liškat ha-kešer (hebr. : נתיב, doslova Cesta) opäť na čele s Avigurom. Hlavnou činnosťou Nativ bol transport Židov zo sovietskeho bloku, z arabských krajín a z iných krajín, do Izraela.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mosad le-alija Bet na českej Wikipédii.