Murugan

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Murugan

Murugan alebo Murukan (a v tamilskom jazyku: மு௫கன்; iné názvy: Kárttikéja, Subrahmanja, Vélan, Skanda) je Boh populárny najviac v indickom štáte Tamilnádu a Srí Lanke a hovoria o ňom aj ako o Bohovi juhu.

Murugan má veľa mien. Je to mladší Ganéšov brat, ktorého na svet priviedol Šiva zo svojho tretieho oka, z ktorého mu vyšli nebeské iskry a zo šiestej povstal Murugan. Tento boh je menej známy, ale dôležití indickí svätci, napríklad Ádi Šankara, ho zaraďujú do kategórie najdôležitejších bohov, kde patrí predovšetkým Brahma, Šiva, Višnu, Šakti, Ganéša a Súrja. Ostatní bohovia ako Indra, Varuna, Mitra atď. sú síce Dévovia (teda bytosti vyššie ako človek), neprikladá sa im však taká dôležitosť ako tejto šestici bohov.

Vierou v tohto boha veriaci zároveň vzývajú Šivovu energiu a jeho uctievanie je súčasťou Šivaizmu. Murugan je známy aj tým, že jeho číslo je šesť (vzťah toho-ktorého indického boha sa niekde ťažšie stotožňuje s číselným vyjadrením).

Podobne, ako je Krišna všade zobrazovaný s flautou, Murugan zase s oštepom. Indickí bohovia majú aj svoje dopravné prostriedky, ktoré sú viditeľné v ikonografii - Ganéša sa prepravuje na myši, Muruganovi pohyb zabezpečuje páv, ktorého ozdoby vidieť aj na obrázku.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Murugan

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]