My Generation (pieseň)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 21:01, 18. jún 2014, ktorú vytvoril Bojars (diskusia | príspevky) (rozšírenie)

„My Generation“ je skladba britskej rockovej skupiny The Who, ktorá sa stala hitom a jednou z ich najznámejších piesní. V roku 2004 ju časopis Rolling Stone dal na jedenáste miesto svojho zoznamu 500 najlepších piesní všetkých čias a televízny kanál VH1 jej v svojom zozname stovky najlepších rokenrolových skladieb udelil trinástu pozíciu.[1] Televízny kanál VH1 jej v roku 2009 dal aj 37. pozíciu medzi najlepšími hard rockovýcmi skladbami. Pieseň patrí aj vyvoleným medzi „500 skladbami, ktoré formovali rock and roll“, zoznamu, ktorý je vymenovaný v Rokenrolovej sieni slávy. Skladba je vďaka svojmu „historickému umeleckému významu“ taktiež uvedená do siene slávy Grammy (Grammy Hall of Fame).[2]

Skladba vyšla ako singel 5. novembra 1965 a dosiahla v britských singlových rebríčkoch druhú priečku. Bola to najvyššia pozícia, ktorú singel od kapely Who v Spojenom kráľovstve dosiahol[3]. V spojených štátoch sa singel dostal v dobe svojho vydania na 74. pozíciu.[4] Skladba „My Generation“ vyšla v roku 1965 aj na debutovom štúdiovom albume kapely My Generation (v Spojených štátoch ako The Who Sings My Generation) a v roku 1970 aj v rozšírenej verzii na koncertnom albume Live at Leeds. Ďalšia verzia tejto piesne, ktorá bola pôvodne nahratá v roku 1966 pre EP Ready Steady Who! vyšla nakoniec až v roku 1995 na remastrovanej verzii albumu A Quick One.

Towshend údajne pieseň písal vo vlaku a hovorieva, že ho inšpirovala Kráľovná Matka, ktorá raz dala zo štvrti Belgravia odtiahnuť ich pohrebný voz, Packard z roku 1935. Údajne sa pri každodennej ceste okolo pri pohľade na toto auto urazila.[5] Ako ďalšiu dôležitú inšpiráciu pre túto skladbu udáva Towshend bluesovú klasiku „Young Man Blues“ od Mose Allisona, hovorí o tom, že bez Moseho by „My Generation“ neexistovala...[6] Pre časopis Rolling Stone v roku 1985 poznamenal, že pieseň „My Generation“ bola hlavne o snahe nájsť si miesto v spoločnosti.[7] V roku 1989 v interview pre televíznu show maerického kanálu ABC, Good Morning America, bola diskusia s kapelou pri príležitosti koncertného turné oslavujúce 20. výročie albumu Tommy a Townshend vtedy komentoval slávne slová piesne: „I hope I die before I get old...“, tým že pod „old“ („starý“) myslel „very rich“ („veľmi bohatý“).

Pravdepodobne najvýraznejším prvkom skladby je jej text výrazne drzo prejavujúci postoj rebelujúcej mládeže. Svojim prejavom je nahrávka sama o sebe má nárok byť uznávaná za predka punk rockového hnutia. Posmešne Rogerom Daltreyom spievaný populárny úryvok textu „I hope I die before I get old“ patrí medzi najviac citované, či odpisované texty v rockovej histórii.

Pdobne ako aj v ďalších skladbách z rannej tvorby kapely The Who, ktoré sú v súlade so štýlom subkultúry Mods song má úplne jasné vplyvy z amerického R&B, hlavne v v spôsobe prednesu veršov spôsobom zvolania a odpovede. Je to urobené krátkym zvolaním verša, ktorý zaspieva Daltrey a vokalistov, ktorí v podaní Towshenda (nízky hlas) a Entwistla (vysoký hlas) odpovedia refrénom: „Talkin' 'bout my generation“.

Melódia spevu piesne „My Generation“ je príkladom modálne ohraničenej interpretácie pôvodne afro-amerického spôsobu nazvaného shout-and-fall. Ako príklad sa pre tento štýl uvádza bluesovo rock an rollová skladba „Shake, Rattle and Roll“ v podaní Big Joe Turnera.[8] Systém zavolania a odpovede je viackrát odrazený inštrumentálnym predelom zdôrazneným sólovou gitarou v podani Petra Townshenda s výraznou Entwistleovou basovou gitarou. Ďalším charakteristickým prvkom interpretácie skladby je pridané Daltreyove zlostné a frustrované koktanie. Na túto zvláštnosť je podaných viacero historiek. Jedna hovorí o tom, že pôvodne bola pieseň pomalou hovorenou bluesovou kompozíciou bez koktania. V 70. rokoch bola hraná aj týmto štýlom ale s koktaním pod názvom „My Generation Blues“. Nápad s koktaním prišiel po inšpirácii skladbou „Stuttering Blues“ od bluesmena Johna Lee Hookera.

Referencie

  1. VH1: 100 Greatest Rock Songs: 1-50 [online]. Rock On The Net, [cit. 2013-10-24]. Dostupné online.
  2. Vh1 Top 100 Hard Rock Songs [online]. Music.spreadit.org, 2009-01-01, [cit. 2013-10-24]. Dostupné online.
  3. My Generation by The who [online]. Songfacts.com, [cit. 2013-10-24]. Dostupné online.
  4. [1]
  5. [2]
  6. Four - Highlights [online]. BBC, [cit. 2013-10-24]. Dostupné online.
  7. [3]
  8. Middleton 1990, p.207.