Preskočiť na obsah

Mystique

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Mystique je fiktívna postava z komiksovej série X-Men. Mutácia jej umožňuje transformovať štruktúru svojich buniek. Vďaka tejto schopnosti sa dokáže zmeniť, nezávisle od pohlavia, na ľubovoľnú ľudskú bytosť. Takisto dokáže meniť výšku svojho hlasu. Jej vlastná podoba má modrú pleť a žlté oči. Podobne ako Wolverine má zvýšené regeneračné schopnosti, čo spôsobuje nielen odolnosť voči jedom, vysokú ohybnosť a obratnosť, ale aj spomalenie procesu starnutia. Keďže sa Mystique už v ranom veku naučila využívať svoje neobyčajné vlastnosti, tak sa nedá určiť jej vek, ani presná identita. V jednotlivých častiach sa uvádzajú iba jej krycie mená Raven Darkholme, Mallory Brickman, Raven Wagner a ďalšie. Prevažnú časť svojho života pracovala ako súkromná detektívka a tajná agentka. Pri týchto činnostiach si osvojila radu bojových zručností a techník.

Krátky čas pracovala pre profesora Charlesa Xaviera, neskor sa ich cesty, motivy, a názory trochu rozišli... Je matkou prezidentského kandidáta Graydona Creeda a Nightcrawlera. Neskôr vychovávala mladú mutantku Rogue. Je zakladateľkou druhého bratstva mutantov.

Prvýkrát sa táto postava zjavila v komiksoch Ms.Marvel v roku 1978. V čísle 16 ako Raven a v čísle 18 ako Mystique. Autormi tejto postavy sú grafik David Cockrum a spisovateľ Chris Claremont.

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]