Nôž

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kuchynský nôž firmy Victorinox.

Nôž je jednoduchý nástroj dennej potreby určený na rezanie a krájanie, prípadne aj k bodným a vrtným a bojovým úkonom. Zvyčajne ho tvorí ho čepeľ a rúčka. Pod zdrobnelým označením nožík sa najčastejšie rozumie menší vreckový (zatvárací) nôž.

Konštrukcia a použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Konštrukcia noža:
1. čepeľ
2. rúčka
3. hrot
4. hrana čepele
5. ostrie
6. chrbát noža
7. žliabok
8. ricasso
9. chránič prstov
10. zadok noža
11. šnúrka na zápästie

Nôž sa skladá z dvoch častí: čepele, slúžiacej na rezanie, krájanie, bodanie atď. a rúčky, slúžiacej na uchopenie, ktoré sú pevne spojené. V prípade, že je nôž (rezný nástroj) súčasťou väčšieho zariadenia, napr. obrábacieho stroja, rúčka nemusí byť jeho súčasťou. Princípom použitia je usmernenie sily na nepatrnú plochu ostria, kde môže pôsobiť nôž veľkým tlakom.

Existuje veľké množstvo nožov najrôznejších kategórií. Najstaršie nože boli vyvinuté z jednoduchých kamenných rezacích nástrojov[1]. Medzi najkvalitnejšie kamenné materiály patrili tie, ktoré bolo možné štiepať na ostrohranné úlomky, ako pazúrik alebo obsidián. S postupným zdokonaľovaním poznania sa začali vyrábať z kovov, najprv zo zlata, medi, bronzu a nakoniec zo železa a ocele.

Nože sa nosili v drevenej, koženej alebo plátennej pošve. Väčšina nožov mala na železný základ navarené oceľové ostrie a patrila medzi výrobky špecializovaných nožiarov. Mohol slúžiť aj ako príležitostná zbraň.[2]

Rozdelenie[upraviť | upraviť zdroj]

Kuchynské nože (zľava doprava): mäsiarsky sekáčik, nož na chlieb, vykosťovací nôž, kuchársky nôž, nôž na porciovanie mäsa, nôž na čistenie zeleniny.

Existuje veľa druhov a konštrukcií nožov, ktoré sa v priebehu histórie menili a zdokonaľovali. Ich tvar, veľkosť a vyhotovenie zodpovedajú určeniu. Medzi najbežnejšie patria:

Okrem spomenutých typov existujú aj nástroje, určené na rezanie, pre ktoré sa tiež používa označenie nôž avšak sú súčasťou rôznych strojov. Sú to napríklad:

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. nôž [online]. uluv.sk, [cit. 2010-07-03]. Dostupné online.
  2. Slovenská terminologická databáza - nôž [online]. data.juls.savba.sk, 14.7.2009, [cit. 2010-07-03]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Wikicitátoch Wikicitáty ponúkajú citáty od alebo o Nôž
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Nôž