Nabothova cysta

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nabothova cysta - makroskopický preparát.

Nabothova cysta (lat. ovula Nabothi) alebo retenčná cysta krčka maternice je nezhubná cysta krčka maternice, ktorá vzniká uzatvorením vývodu hlienovej žľazy. Príčinou býva najčastejšie chronický zápal v oblasti krčka maternice.[1]

Nabothove cysty sa klinicky neprejavujú, nespôsobujú u veľkej väčšiny žien žiadne ťažkosti a zistené sú väčšinou náhodne pri vyšetrení z iných príčin. Ich rozmery sú zväčša niekoľko milimetrov, len ojedinele dosahujú veľkosti viac ako 2 cm – veľké cysty môžu spôsobovať problémy z tlaku na okolité štruktúry. Často sa diagnostikujú pri vyšetrení magnetickou rezonanciou (MRI).

Zobrazenie pri MRI[upraviť | upraviť zdroj]

Nabothova cysta má v T1 vážení strednú alebo vyššiu signálovú intenzitu z dôvodu obsahu väčšej koncentrácie bielkovín. V T2 vážení je hyperintenzná, je oválna alebo okrúhla, ostro ohraničená a má hladké okraje.
Odlíšiť ju treba najmä od vzácnejšieho typu rakoviny krčka maternice, známeho ako adenoma malignum, čo môže byť aj s pomocou MRI obťažné. Rozhodujúcim znakom je prítomnosť alebo neprítomnosť solídnej zložky v ložisku.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. VORVICK, Linda. MD [online]. University of Maryland, Medical center, rev. 2008-12-05, [cit. 2009-06-25]. Dostupné online. (po anglicky)
  2. Li H et al. Markedly high signal intensity lesions in the uterine cervix on T2-weighted imaging: differentiation between mucin-producing carcinomas and nabothian cysts. Radiat Med 17 (1999): 137–143.