Narmer

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Narmerova paleta

Narmer bol egyptský faraón 0. dynastie, často je však zaraďovaný do 1. dynastie. Možno je totožný s Menim, ktorý je považovaný za zjednotiteľa Horného a Dolného Egypta do jedného štátu. Narmer je na rozdiel od neho historicky doložený vládca, jeho existenciu nám dokladajú písomné dokumenty z doby jeho vlády a známa Narmerova paleta. Na jednej strane je vyobrazený Narmer s korunou Horného Egypta, ako kyjom zabíja nepriateľa, na druhej strane je Narmer s korunou Dolného Egypta, jeho meno je napísané na obidvoch stranách tejto palety. Iným dokladom jeho existencie je hlavica vojnového kyja nájdeného v Abyde, na nej sa tiež nachádza Narmerovo meno.

Kráľova hrobka[upraviť | upraviť zdroj]

Narmerova hrobka sa našla v Abyde, kde sa nachádza pohrebisko hlavného mesta Horného Egypta Ceneja. Hrobku tvorí jama, ktorá je obložená nepálenými tehlami, jej pôdorys má rozmery 11x9,4 metra, nadzemná časť je už zničená. Pri Nagáde, ktorá leží severne od chrámového komplexu v Karnaku, však bola neskôr objavená hrobka jeho manželky, kráľovnej Neithotepy. Táto hrobka bola ale oveľa väčšia ako kráľova hrobka v Abyde. Na základe toho vznikla hypotéza, že Narmerova hrobka v Abyde je iba symbolická a že jeho skutočnú hrobku je potrebné ešte hľadať. S veľkou pravdepodobnosťou sa nachádza v Sakkáre, čo je hlavné pohrebisko hlavného mesta zjednoteného Egypta Menneferu.

Totožnosť s inými kráľmi[upraviť | upraviť zdroj]

Je isté, že Narmer existoval, pri niektorých panovníkoch, ktorí žili zhruba v rovnakom čase, to však isté nie je. Niektorí egyptológovia ho považujú za totožného s tradičným zjednotiteľom Egypta Menim, podľa iných je totožný aj s kráľom Ahom. Faraóni používali, hlavne v skorších obdobiach, viac mien. Pravdepodobnejšie je však, že Aha bol Narmerovým synom. Časť egyptológov považuje Narmera za totožného s kráľom Serketom, ktorý je však historicky doložený a je známejší pod označením Kráľ Škorpión.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]Narmer
Vladárske tituly
Predchodca
Škorpión II.
Egyptský faraón
? – 3032 pred Kr.
Nástupca
Meni