Nellie Bly

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nellie Bly
Nellie Bly
Rod. menoElizabeth Jane Cochran
Narodenie5. máj 1864
Cochran's Mills, Armstrong County, Pensylvánia, USA
Úmrtie27. január 1922 (57 rokov)
New York, New York, USA
Národnosťamerická
Zamestnanienovinárka
PodpisNellie Bly, podpis (z wikidata)
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Nellie Bly
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Nellie Bly

Nellie Bly, vlastným menom Elizabeth Jane Cochran, (* 5. máj 1864, Armstrong County, Pensylvánia, USA - † 27. január 1922, New York, New York) bola americká novinárka, ktorá bola predovšetkým známa svojou rekordnou výpravou po celom svete za 72 dní, tiež sa dala zatvoriť do psychiatrickej liečebne, v ktorej sa vydávala za jednu z pacientok, aby podala verejnosti správy ako sa neľudsky chovajú k pacientom. Bola priekopníčkou vo svojej oblasti a spustila nový druh investigatívnej žurnalistiky. Bola tiež spisovateľkou, vynálezkyňou a charitatívnou pracovníčkou.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Jej otec pracoval ako sudca, ale zomrel, keď bola Elizabeth ešte malá. Jej matka sa po druhýkrát vydala za muža, ktorý rád holdoval alkoholu a mal násilnícke sklony.

Neskôr sa rodina presťahovala do Pittsburghu. Počas toho napísala niekoľko menších článkov na rôzne témy, ktoré mali úspech. V tej dobe bolo zvykom používať rôzne pseudonymy a Elizabeth si vybrala Nellie Bly.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Jedna z jej prvých prác sa týkala života pracujúcich žien v továrniach a o čom napísala niekoľko investigatívnych článkov. Továrne následne dostali niekoľko sťažností a Nellie bola požiadaná o písanie o iných témach ako sú móda či záhradníctvo. Tieto témy ju však nenaplňovali a odcestovala do Mexika, aby pracovala ako zahraničný korešpondent. Túžila spraviť niečo, čo by ohúrilo svet. Svoju prácu v Mexiku opísala v knihe Šesť mesiacov v Mexiku. V jednej správe protestovala proti uväzneniu miestneho novinára za kritiku mexickej vlády a potom za diktatúru pod Porfiriom Díazom. Keď sa mexické úrady dozvedeli o správach, ktoré Nellie píše, vyhrážali sa jej zatknutím a prinútili ju, aby krajinu opustila.

V roku 1887 prišla do New Yorku a začala pracovať pre Josepha Pulitzera v časopise New York World. Pracovala ako novinárka v utajení a nechala sa na desať dní dobrovoľne zatvoriť do ženskej psychiatrickej liečebne, aby vyšetrila skutočnosti ohľadom brutálneho a zlého zachádzania s pacientmi.

Nellie sa dostala do ústavu tak, že sa sťažovala na výpadky pamäte a bolesti hlavy. Následne ju odviedla polícia a lekár usúdil, že je zrejme pod vplyvom drog a potrebuje liečbu.

Svedectvá Nellie boli totožné s tým, čo sa hovorilo o Blackwell's Island Asylum. Hovorila o tom, že na pacientov často vylievali ľadovú vodu, často ich budili zo spánku, dostávali zhnité jedlo a často sa na psychiatrii praktikovalo aj fyzické či psychické násilie zo strany personálu. Nellie zo psychiatrickej liečebne prišli „zachrániť“ jej kolegovia z novinárskej brandže po desiatich dňoch od nástupu. Po vyslobodení o svojich zážitkoch napísala niekoľko článkov a vydala knihu s názvom 10 dní v blázinci.

Skutočnosti, ktoré prezradila Nellie donútili úrady a ostatné inštitúcie, aby celú situáciu v ústave prešetrili. Vďaka tomu sa po celej krajine začali zavádzať opatrenia, ktoré mali zamedziť preľudneniu ústavov, najímaniu nevhodného personálu a neľudskému správaniu sa k pacientom. Napriek tomu, že sa o dianí v ústavoch vedelo, Nellie bola prvá žena, ktorá sa rozhodla otvorene o tom hovoriť.

Tiež je veľmi známa vďaka svojej ceste okolo sveta, ktorú uskutočnila 14. novembra 1889. Jej cesta bola dlhá 24 899 míľ, trvala 72 dní, 6 hodín a 11 minút. čo bol pre vtedajšiu dobu svetový rekord, inšpirovaný Julesom Verneom a jeho knihou Cesta okolo sveta za 80 dní.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1895 sa vydala za milionára Roberta Seamana, ktorý bol od nej o 42 rokov starší. Následne opustila žurnalistiku a pracovala vo firme, ktorá vyrábala oceľové nádoby. Robert Seaman zomrel v roku 1904 vo veku 82 rokov, odvtedy žila sama.

Úmrtie[upraviť | upraviť zdroj]

Zomrela dňa 27. januára 1922 na pneumóniu vo veku 57 rokov. Pochovaná je na súkromnom cintoríne Woodlawn v Bronxe, New York.

Stopy v kinematografii[upraviť | upraviť zdroj]

O Nellie Bly bolo natočených niekoľko dokumentárnych filmov. V roku 1960 vznikol film Around the World with Nellie Bly a v roku 1981 The Adventures of Nellie Bly, v roku 2015 režisér Timothy Hines natočil film s názvom 10 Day in a Madhouse, podľa knižnej predlohy od Nellie Bly. Jej príbeh bol tiež spomenutý v jednej z častí seriálu American Horror Story a v roku 2019 vyšiel film s názvom Escaping the Madhouse: The Nellie Bly Story v hlavnej úlohe s Christinou Ricciovou.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Nellie Bly

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Nellie Bly na anglickej Wikipédii.