New York Stock Exchange

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Budova burzy v New Yorku

New York Stock Exchange (skratka NYSE), je americká burza, ktorá sídli v New Yorku na Wall Street na Manhattane. Je považovaná za najväčšiu, najlikvidnejšiu a najznámejšiu burzu cenných papierov. Obchod sa tu uskutočňuje prezenčným systémom s podporou počítačov.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

NYSE vznikla v New Yorku v roku 1792, podpisom dohody o obchode s cennými papiermi (Buttonwoodská dohoda). Túto prvú dohodu podpísalo 24 brokerov. Súčasný názov vznikol v roku 1863.

Organizácia[upraviť | upraviť zdroj]

Členom tejto burzy sa môže stať iba fyzická osoba. Počet členov je 1 366, členstvo je možné odkúpiť alebo prenajať. Samotná správa burzy funguje podobne ako akciová spoločnosť, členovia volia najvyšší orgán burzy, ktorým je tzv. Rada riaditeľov.

Kontrola obchodov na tejto burze je veľmi problematická, preto sa vytvoril štvorstupňový systém kontroly, ktorého najvyšším orgánom je kongres Spojených štátov. Obchodovanie jednotlivých titulov je pod kontrolou tzv. burzového špecialistu, ktorý musí udržiavať likviditu, teda nakupovať a predávať neuspokojené príkazy. Okrem toho sú tu makléri, ktorí veľké obchody dohadujú pomocou open outcry so špecialistom.

Reprezentatívnym indexom je Dow Jones Industrial Average (DJIA).