Nils Gustafsson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Nils Wilhelm Gustafsson (10. máj 1942, Vantaa, Fínsko) je jediný človek, ktorý prežil bodomské vraždy vo Fínsku v roku 1960. Gustafsson bol vodič autobusu a žil normálnym životom do roku 2004, kedy bol zatknutý za podozrenie spáchania vrážd.

Koncom marca 2004, skoro 44 rokov po bodomských vraždách, Gustafsson bol zatknutý políciou, pretože bol podozrivý z vraždy. Začiatkom roka 2005, Fínsky národný vyšetrovací úrad oznámil znovuotvorenie prípadu z dôvodu, že sa objavili nové analýzy krvavých škvŕn. Tieto analýzy potrebovali testovanie DNA, čo bolo technicky nemožné v tej dobe. Podľa teórie policajtov, Gustafsson mal údajný výbuch žiarlivosti zahrňujúc jednu z obetí, Irmeli Björklund, jeho priateľky. Irmeli bola v tú noc bodnutá pätnásťkrát, zatiaľ čo ďalší dvaja tínedžeri boli zabití menej krutšie. Gustafssonove zranenia boli taktiež ťažké.

Súd začal 4. augusta 2005. Žaloba sa dožadovala trestu smrti Gustafssona za tri vraždy. Tvrdili, že nové vyšetrovanie starých dôkazov použíjúc modernú techniku by ukázalo priamo na neho. Obhajoba argumentovala, že vraždy boli prácou jedného alebo viacerých neznámych ľudí, a že Gustafsson utrpel zranenia podobné zraneniam ostatných obetí, a preto by nemohol byť schopný zabiť troch ľudí. Gustafsson sa údajne priznal jednému z policajtov, nasledujúc jeho zadržaním, že sa dopustil vrážd. Povedal: "Čo sa stalo, sa stalo. Dostanem 15 rokov." Avšak súd toto zamietol a vzniklo krivé svedectvo.

7. októbra 2005 bol Gustafsson zbavený všetkých obvinení. Dostal €44 900 za stratu času vo väzení a duševné trápenie, ktoré zažíval, keď bol obvinený.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]