Nomen dubium

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Nomen dubium (latinsky „pochybné meno“; mn. č nomina dubia) v zoologickej nomenklatúre znamená, že daný vedecký názov nemôže byť s istotou pripísaný žiadnej taxonomickej skupine, pretože opis nepostačuje na identifikáciu alebo pretože pôvodný exemplár už neexistuje.[1] V Medzinárodnom kóde botanickej nomenklatúry ani v Medzinárodným kóde pre nomenklatúru baktérií sa tento výraz nevyskytuje.

V prípade, že ide o nomen dubium, môže byť nemožné určiť, či daný exemplár do skupiny patrí alebo nie. To sa môže stať, ak sa pôvodný exemplár daného typu, t. j. holotyp, stratí alebo je zničený. Všetky nomenklatúrne kódy v takomto prípade umožňujú, aby bol vybraný nový typ, čiže neotyp.

Meno sa tiež môže stať nomen dubium, ak je jeho holotyp čiastkový alebo mu chýbajú vlastnosti pre jeho určenie. To sa stáva najmä u druhov známych iba z fosílnych nálezov. Aby bola zabezpečená stabilita názvov, aj v tomto prípade Medzinárodné pravidlá zoologickej nomenklatúry umožňujú vybrať neotyp. [2]

Napríklad krokodílovi podobný archosaurus Parasuchus hislopi pomenovaný Richardom Lydekkerom roku 1885 bol opísaný na základe časti ňufáku, čo však nepostačovalo na odlíšenie rodu Parasuchus, od jeho blízkych príbuzných. Meno Parasuchus hislopi sa tak stalo nomen dubium a paleontológ Sankar Chatterjee navrhol nový typ pozostávajúci z kompletnej kostry. [3] Medzinárodná komisia pre zoologickú nomenklatúru prípad zvážila a roku 2003 vyjadrila súhlas s nahradením pôvodného typu navrhnutým neotypom.[4]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Merriam-Webster's Online Dictionary  [online]. Merriam-Webster, Incorporated, 2009, [cit. 2013-07-01]. Dostupné online. (anglicky)
  2. International Code of Zoological Nomenclature . 4 . vyd. Londýn  : International Trust for Zoological Nomenclature, c / o Natural History Museum , 1999 . ISBN 0-85301-006-4  Chybné ISBN. Kapitola 16. Types in the species group , s.  . (anglicky)
  3. CHATTERJEE  , Sankar  . Case 3165: Parasuchus Hislop Lydekker, 1885 (Reptilia, Archosauria): proposed replacement of the lectotype by a neotype  . The Bulletin of Zoological Nomenclature  , 2001-3-30  , roč. 58, part 1  , s.   . Dostupné online [cit. Chyba: Neplatný čas]. DOI[1]. Archivované Chyba: Neplatný časoriginálu. (anglicky )
  4. Opinion 2045: Parasuchus Hislop Lydekker, 1885 (Reptilia, Archosauria): lectotype replaced by a neotype  . The Bulletin of Zoological Nomenclature  , 2003-6-30  , roč. 60, part 2  , s.   . Dostupné online [cit. Chyba: Neplatný čas]. DOI[2]. Archivované Chyba: Neplatný časoriginálu. (anglicky )
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Nomen dubium na anglickej Wikipédii a Nomen dubium na českej Wikipédii.