North Vancouver (Britská Kolumbia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Táto stránka pojednáva o dvoch obciach v kanadskej provincii Britská Kolumbia, ktoré používajú rovnaké meno a sú často označované za "North Vancouver". Pre informácie o meste North Vancouver a okrese North Vancouver si pozrite ich stránky.
Mesto North Vancouver (na obrázku v strede) je okresom North Vancouver obklopené z troch strán

V kanadskej provincii Britská Kolumbia, v regionálnom okrese Metro Vancouver sú dve obce používajúce názov North Vancouver. Sú to:

Aj keď sú mesto a okres dva rôzne administratívne celky s vlastnými starostami, mestskými radami a inštitúciami, zdieľajú viacero služieb občanom, ako napríklad školský obvod North Vancouver School District, North Vancouver Recreation Commission a obvod North Vancouver Kanadskej kráľovskej jazdnej polície.

Rozdiely medzi nimi sú najviac zjavné ich obyvateľom. Väčšina obyvateľov oblasti Lower Mainland nerozlišuje medzi mestom a okresom. To isté platí aj o reklamách na tovar a služby a aj pre niektoré štátne podniky, ako napríklad Canada Post. Za roky sa objavilo viacero návrhov na zlúčenie mesta a okresu do jedného celku, no nikdy sa nedostali ďalej, ako do štádia návrhu.

Lonsdale Avenue s vrchom Grouse Mountain na pozadí

Okres North Vancouver je oveľa väčší ako rovnomenné mesto. Ohraničený riekou Capilano na západe, fjordom Indian Arm na východe, fjordom Burrard Inlet na juhu a pohorím North Shore na severe, sa tiahne smerom z východu na západ po horských úbočiach charakterizovaných drsným neprístupným terénom, častými dažďami a úzkymi turistickými chodníkmi. V okrese sa nachádzajú najmä jednorodinné obytné domy a priemysel tiahnuci sa pozdĺž pobrežia fjordu Burrard Inlet. Má viac ako dvojnásobný počet obyvateľov, no oveľa menšiu hustotu obyvateľstva ako mesto. Nemá oblasť, ktorá by sa dala označiť za downtown, namiesto toho má niekoľko menších obchodných zón ako Edgemont Village a Lynn Valley.

Mesto North Vancouver má oveľa viacej mestský vzhľad. Na západe, severe a na východe je obklopené okresom. Nachádza sa v ňom väčšina výškových budov v oblasti North Shore, priestorov na prenájom a obchodov. Rovnako ako okres má priemyselné zóny, tiahnuce sa pozdĺž pobrežia Burrard Inlet, aj keď v posledných rokoch sa viacero z nich začalo rekonštruovať a prestavovať na obytné a obchodné zóny. V meste je verejná tržnica Lonsdale Quay a severný terminál pre kompu SeaBus. Regionálni plánovači označujú mesto, najmä oblasti Central Lonsdale a Lower Lonsdale za "downtown" oblasti North Shore.

Strmé svahy pohoria North Shore vrátane vrchov Grouse Mountain a Mount Seymour dopomohli tejto oblasti k jej reputácii v oblasti turistiky, lyžovania a výletov na horských bicykloch. Veľa steziek pre horské bicykle je zachytených na najlepších filmoch venujúcich sa horskej cyklistike. Trasa Baden-Powell Trail, pomenovaná podľa zakladateľa skautingu Roberta Baden-Powella, vedie od Horseshoe Bay do Deep Cove. Každoročne sa na nej koná takzvaný "Knee-Knacker", čo je poldňový ultramaratón pozdĺž celej dĺžky trate, ktorá meria 50 kilometrov. Nachádza sa tu aj turistická trasa Grouse Grind hiking trail, ktorá vedie strmým vertikálnym smerom.

Ponad rieku Capilano vedie visutý most Capilano Suspension Bridge, jedna z najväčších turistických atrakcií v tejto oblasti. Fjord Indian Arm susedí s fjordom Deep Cove a ponúka možnosti k plavbe na morskom kajaku. Medzi ďalšie turistické atrakcie patria parky Lynn Canyon Park a Capilano River Regional Park, priehrada Cleveland Dam a chránená oblasť Maplewood Flats.