Preskočiť na obsah

Oh Shenandoah

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

„Shenandoah“

„Shenandoah“ v podaní speváckych rotmajstrov United States Air Force Band

Oh Shenandoah“ (tiež nazývaná „Shenandoah“, „Across the Wide Missouri“, „Rolling River“, „Oh, My Rolling River“, „World of Misery“) je tradičná ľudová pieseň spievaná v Amerike neistého pôvodu, ktorej vznik sa datuje do začiatku 19. storočia.

Zdá sa, že pieseň „Shenandoah“ pochádza od amerických a kanadských cestovateľov alebo obchodníkov s kožušinou, ktorí cestovali po rieke Missouri na kanoe a vyvinuli niekoľko rôznych textov. Niektoré texty odkazujú na náčelníka indiánskeho kmeňa Oneida Shenandoaha a obchodníka s kanoemi, ktorý sa chce oženiť so svojou dcérou. V polovici 19. storočia sa verzie piesne stali námorníckou piesňou, ktorú počúvali alebo spievali námorníci v rôznych častiach sveta. Pieseň má číslo 324 v databáze Roud Folk Song Index.

Ďalšie variácie (kvôli vplyvu ústneho rozptýlenia medzi rôznymi regiónmi) zahŕňajú karibskú (svätovincentskú) verziu, „World of Misery“, ktorá sa nevzťahuje na „indickú princeznú“, ale na „bielu mulatku“.[1][2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Shenandoah [online]. www.smallpotatoesmusic.com, [cit. 2022-01-17]. Dostupné online.
  2. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2022-01-17]. Dostupné online. Archivované 2022-01-17 z originálu.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Oh Shenandoah na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).