Oliver Twist

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Oliver Twist
Oliver Twist; or, The Parish Boy's Progress

Úvodná strana prvého vydania knihy z roku 1838.

Autor Charles Dickens
Pôvodný jazyk angličtina
Krajina vydania Anglicko
Nakladateľstvo originálneho vydania Richard Bentley
Dátum 1. vydania originálu 1837
Ilustrátor originálneho vydania George Cruikshank
Ďalšie odkazy
Commons Oliver Twist

Oliver Twist je realistický román anglického spisovateľa Charlesa Dickensa, ktorý vyšiel v roku 1838. Román je napísaný vo forme päťdesiatich troch kapitol. Realistické prvky možno badať v opisoch miest, či v charaktere postáv. Je tu zobrazená kritika zaostalosti vtedajšej spoločnosti v sociálnych otázkach a problematika detskej výchovy.

Znaky realizmu[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavný hrdina je obyčajný človek – sirota, zobrazený je všedný svet s jeho problémami, námet príbehu je z vtedajšej doby, autor vniesol do diela aj nádych humoru. Autor neodsudzuje postavy za ich prehrešky, pripisuje ich na vrub spoločnosti. Nesympatizuje ani s jednou stranou, sám seba nazýva iba dejepiscom, pozorovateľom.

Postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavnou postavou románu je Oliver Twist, sirota žijúca v Londýne. Ďalšími postavami v knihe sú Fagin, Sikes, Nancy, Rose, pani Mayelieová, Monks, pán Brownlow.

Charakteristika postáv[upraviť | upraviť zdroj]

Oliver Twist

Hlavný hrdina – dieťa. Aj napriek ťažkému životu si uchoval svoju prirodzenú detskú dušu. Všetky útrapy znášal trpezlivo. Predstavuje typ silnej osobnosti. Bol milý, srdečný, ale hlavne vďačný za akýkoľvek prejav lásky voči jeho osobe, ktorý opätoval ešte vrúcnejšie. Aj napriek nepriazni osudu, bol stále silne veriaci človek. Na dieťa bol nesmierne odvážny, keď chcel radšej umrieť ako mal kradnúť. Vo svojej dobrote chcel pomáhať iným. Bol nesmierne sklamaný, keď sa mu nepodarilo zachrániť Dicka. Nakoniec sa jeho čisté srdce dočkalo lásky po ktorej tak veľmi túžilo.

Fagin

Predstavuje typ zápornej postavy. Nielenže bol zlodejom, ale pod rôznymi vyhrážkami nútil kradnúť aj iných. Bol bezcharakternou postavou, ktorej išlo len o svoje dobro. Neváhal vydať na šibenicu aj svojich najbližších, ak z toho mohol profitovať. Nakoniec však sám skončil na šibenici.

Nancy

Charakter tejto postavy nie je celkom jednoznačný. Na jednej strane pociťuje akúsi ženskú náklonnosť voči Oliverovi, na druhej strane je to práve ona čo ho unesie od pána Brownlowa. Síce prezradí Rose tajomstvo, ale odmieta sa vzdať svojho života medzi zlodejmi a prosí ju aby ich nezradila. Robí to všetko pre lásku k Sikeovi, ktorý ju nakoniec brutálne zavraždí.

Monks

Človek bez chrbtovej kosti. Je schopný zavraždiť svojho brata, len kvôli majetku. Ale autor jeho nenávistnú povahu pripisuje jeho matke, ktorá ho tak vychovala, čím nastoluje problém výchovy dieťaťa. Oliver sa sním podeli o svoj majetok vo viere, že zmení svoj život, ale on opäť končí medzi vyvrheľmi spoločnosti.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Odohráva sa prevažne v Londýne v 19. storočí.

Oliverova matka po pôrode zomrela. Hlavný hrdina Oliver Twist sa dostáva do obecného chudobinca vo fiktívnom mestečku Mudfog, pretože nikto nevie, odkiaľ je. Oliver vyrastá s ostatnými sirotami v sirotinci, kde s nimi zle zaobchádzajú. Jedného dňa hladné deti ťahajú žreb o to, kto si pôjde pýtať viac kaše. Nevďačná úloha padne na Olivera. Od tej chvíle sa ho chcú v sirotinci zbaviť. Dostáva sa do rodiny hrobára, ktorý ho kúpil za 5 libier, kde pracuje ako učeň. Ale ani tam s ním nie je zaobchádzané oveľa lepšie ako v sirotinci. Napokon odtiaľ utečie do Londýna.

Po ceste sa stretáva s Fiškusom, ktorý mu sľúbi strechu nad hlavou v Londýne. Oliver však končí v brlohu zlodejskej bandy, ktorej vodcom je Žid Fagin. Ten ho núti kradnúť. Pri nepodarenej akcii Olivera chytia. Ujme sa ho starý pán Brownlow, ktorému sa zdôverí so svojím smutným osudom. Faginova banda ho však z nového a láskavého domova unesie zo strachu, že by ich mohol prezradiť.

Opäť ho nútia kradnúť. Pri vlámačke do domu starej vdovy Olivera postrelia a chytia. Stará pani Mayelieová a jej neter Rose uveria Oliverovmu príbehu a zachránia ho pred väzením. Ten v ich opatere začína žiť šťastný život. Nancy tajne vypočuje rozhovor medzi Faginom a Monksom, z ktorého sa dozvie o pravom pôvode Olivera. Toto tajomstvo zverí Rose a jej priateľom, začo ju Sikes zabije.

Vysvitá, že Oliver je synom najlepšieho priateľa pána Brownlowyho a jeho lásky Agnes, ktorú si nikdy nevzal, pretože zomrel a tiež bratom Monksa, ktorý sa spolčil s Faginom aby ho odstránil a zobral jeho dedičstvo. A že Rose je malá sestra Oliverovej mamy, ktorej sa ako dieťa ujala pani Mayelieová.

Rose sa v závere vydá za Harryho Mayiela, Sikes a Fagin za svoje činy zaplatia smrťou. Monks sa odsťahuje do Ameriky. Oliver získa svoje dedičstvo a začne žiť spokojný život u pána Brownlowa.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Oliver Twist