Omurtag (Bulharsko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Omurtag (Bulharsko)

Omurtag alebo Omortag, prezývaný Chán stvoriteľ, bol v rokoch 814/815 - 831 chán Bulharov.

Počas celej svojej vlády musel čeliť nájazdom Byzantíncov na svoje územie. Ohrozovaná bola najmä východná hranica. Táto situácia donútila Omurtaga podpísať s Byzantíncami mierovú zmluvu.

Pozitívnejšou vecou bolo však rozšírenie bulharského územia - na severozápad až k mestám Belehrad a Braničevo a na východ, postupne, až k rieke Dneper.

Chán chcel žiť v mieri so svojimi susedmi a viesť úspešné vojny proti Franskej ríši a Chazarom. „Tieto vojny začali ešte nepriatelia bulharského národa...“ píše sa v historických prameňoch. Iba vojny proti Byzantíncom neboli úspešné a ich výsledky sa odrážali v diplomatickom styku týchto dvoch krajín.

Spomínaná mierová zmluva, ktorá bola podpísaná na obdobie 30 rokov aspoň obmäkčila napätie v oblastiach pri bulharských hraniciach. Byzantskí väzni, ktorí boli zajatí ešte za vlády chána Tervela, boli pustení na slobodu a Bulhari za nich dostali ako výkupné časť Byzantskej ríše a bulharská armáda sa dokonca zaviazala, že pomôže zabrániť vzniku buržoáznej revolúcie proti panovníkovi v Konštantínopole.

Omurtag bol dobrým chánom. Pomocou svojich diplomatických schopností dokázal udržať mier so starými Maďarmi. Stále mal prehľad o vnútorných záležitostiach Bulharska a popri tom ešte stíhal rozširovať svoju krajinu. Ktokoľvek, kto sa pokúsil zasiahnuť proti nemu a zničiť jeho štát bol kruto potrestaný!

Nastal čas riešiť veci miernejším spôsobom. Aby mohol spojiť Bulharov a Slovanov do jedného štátu, oženil sa so Slovankou a dvom synom, ktorí z manželstva vyšli dal slovanské mená – Enravota a Zvinica. Reformoval zákony, aby mohol mať väčšiu moc ako doma, tak aj v zahraničí.

Bojoval proti šíriteľom kresťanstva, ktorí prišli z Byzancie, pretože veril že oni budú rozširovať byzantský vplyv v novej krajine.

V období rastúcej slávy, sily a mieru začal chán stavať svoj palác. Jeho miesto bolo v meste Pliska – v meste, ktoré bolo znova prevzaté z rúk Byzantíncov. Bolo to honosné dielo a chán bol na neho patrične hrdý. Dvor paláca bol postavený na rieke Tiča. Na štyroch stĺpoch stáli dva levy ako symbol bulharskej sily. Na vstupnej bráne bolo hore napísané: „Nech Boh dovolí panovníkovi panovať tak dlho ako len rieka Tiča bude tiecť… Jeho vláda spolu s bulharským národom víťazila nad jeho nepriateľmi“.

Kronikári z tohto obdobia zachytili krásnu spomienku zo života stredovekých Bulharov, spomienku na ich kultúru a chánovu nádej v nový, lepší život, v novej krajine. Spomínaný nadpis nad hlavným vchodom mal funkciu pripomenúť všetko, čo Omurtag so svojimi mužmi pre bulharský národ urobil. Trvácnosť všetkého, čo bolo postavené ľudskými rukami donútili chána objednať ešte jeden nadpis so slovami: „Hoci mohol žiť dobrý život, jeden musí umrieť a druhý sa narodiť. Ten, kto sa narodil neskôr, nech si spomenie a váži toho, kto postavil tieto krásne diela.“

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]


Omurtag
Vladárske tituly
Predchodca
Krum
chán
814831
Nástupca
Malamir