Opcia (derivát)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Opcia (iné názvy: opčná zmluva, opčný kontrakt, opčný obchod) je právo kúpiť (alebo alternatívne: právo predať) v stanovenom okamihu (alebo alternatívne: do stanoveného okamihu) nejaký podkladový nástroj za vopred stanovenú cenu (tzv. realizačnú cenu).

Predávajúci opcie sa nazýva aj vypisovateľ opcie; kupujúci opcie aj držiteľ/majiteľ opcie.

Držiteľ opcie má (ako je vyššie uvedené) právo na kúpu/predaj, toto právo má možnosť využiť alebo nevyužiť, t.z. má právo voľby (teda "opciu"). Vypisovateľ opcie však má naopak povinnosť držiteľovi podkladový nástroj predať/kúpiť, ak sa držiteľ opcie rozhodne, že svoju opciu využije.

Call opcia vs. put opcia[upraviť | upraviť kód]

Call čiže kúpna opcia je právo na nákup podkladového nástroja v stanovenom termíne a za stanovenú cenu.

Put čiže predajná opcia je právo na predaj podkladového nástroja v stanovenom termíne a za stanovenú cenu.

Príklad: Slovenský subjekt nakúpil v máji "call opciu" na nákup eur v termíne dodania júl. Realizačnú cenu (SP-strike price) si dohodol na 29 EUR/SKK, prémia je 1EUR/SKK(túto prémiu musí zaplatiť, či už kontrakt využije alebo nie). Ak sa v júni dajú na trhu nakúpiť eurá za 31 EUR/SKK, subjekt uplatní opciu(má nárok na nákup), teda nakúpi eurá za 29 EUR/SKK, plus k tomu pripočíta prémiu 1 EUR/SKK. Celkový náklad na nákup je 30 EUR/SKK. Môže ísť na trh a predať tieto eurá za 31 EUR/SKK a tým dosiahne zisk 1 korunu na euro. Ak bude kurz EUR/SKK v júni na trhu 30 EUR/SKK subjekt využije opciu: nakúpi za 29+1 EUR/SKK - žiaden zisk ani strata. Pri kurze 29 EUR/SKK na trhu je subjekt indiferentný medzi plnením opcie alebo jej prepadnutím a nákupom na spotovom trhu: pri uplatnení opcie platí 29+1, pri nákupe na trhu platí 29, no musí zaplatiť prémiu vo výške 1 EUR/SKK, to znamená že vždy platí 30 EUR/SKK. Pri kurze nižšom než realizačná cena(teda 29 EUR/SKK) subjekt nikdy neuplatní opciu, nakupuje na spotovom trhu a jeho maximálna strata je 1 EUR/SKK. Pri kurzoch vyšších než SP+prémia dosahuje vždy zisk.

Kupna opcia3.jpg