Preskočiť na obsah

Operácia Cobra

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tanky Sherman a americká pechota v meste Coutances

Operácia Cobra bola spojenecká ofenzíva, ktorá sa skončila prelomením nemeckých pozícií v Normandii.

Situácia pred ofenzívou[upraviť | upraviť zdroj]

Prielom z Normandie

Hoci bolo vylodenie v Deň D úspešné, spojencom sa nepodarilo dostať ďalej do vnútrozemia. Na začiatku júla 1944 boli sotva 24 km od pláží. Mesto Caen v britskom sektore bolo stále v rukách Nemcov, a aj keď sa Američanom podarilo 27. júna dobyť dôležitý prístav Cherbourg, každý pokus o prielom z Normandie stroskotal. Poľný maršal Montgomery a generál Omar Bradley preto vypracovali nový plán na prelomenie nemeckých línií[1].

Prielom[upraviť | upraviť zdroj]

Operácia Cobra, americký pokus o prielom, začala za nepriaznivých okolností a večer 25. júla sa Eisenhower obával, že ofenzíva stroskotá. Kľúčovým sa stal boj o strategicky dôležitý most v meste Avranches. Tento most predstavoval cestu do Bretónska a južného Francúzska. Bitka o most bola krutá a vyžiadala si veľa obetí. Nakoniec však skončila víťazstvom generála Collinsa a jeho VII. zboru. Dňa 30. júla prenikla medzerou vytvorenou pri Avranches čerstvá 3. armáda generála Georga S. Pattona. Tá prenikla do nemeckého tyla a do Bretónska. 6. augusta, dva mesiace po dni D, sa prielom z Normandie stal skutočnosťou. Navyše prispel k neskoršiemu obkľúčeniu a zničeniu nemeckej 7. armády pri Falaise a Argentan. Operácia Cobra skončila úspechom Eisenhowerových pozemných síl.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. BERCUSON, David. Maple Leaf Against the Axis. [s.l.] : Red Deer Press, 2004. ISBN 0-88995-305-8.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • NORMANDIEMEMOIRE.COM. Operation Cobra: the break-out [online]. . Dostupné online. Archivované 2003-08-21 z originálu.
  • WIACEK, Jacques. Operation Cobra and final stages of the battle in normandy [online]. . Dostupné online. Archivované 2007-11-28 z originálu.
  • YOUTUBE. The Big Picture, Breakout and Pursuit 1961, Operation Cobra [online]. . Dostupné online.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Operace Cobra na českej Wikipédii.