Optimalizácia pre vyhľadávače
Optimalizácia pre vyhľadávače alebo SEO (z angl. search engine optimization) je súbor techník na zlepšenie návštevnosti webstránky z organických (neplatených) výsledkov vyhľadávania v internetových vyhľadávačoch. SEO zahŕňa analýzu kľúčových slov, linkbuilding, linkbaiting, social media marketing, virálny marketing, on-line PR v kombinácii so sémantickým kódovaním webu.
SEO sa klasifikuje na techniky, ktoré vyhľadávače odporúčajú na vylepšenie svojej pozície (tzv. White hat SEO) a techniky, ktoré zakazujú (Black hat SEO). Vyhľadávače sa snažia Black hat SEO zamedzovať postupnými úpravami svojho algoritmu i manuálnymi penalizáciami webov.
Vyhľadávače radia výsledky vyhľadávania podľa dôležitosti, tú určujú váhy rôznych faktorov. Tieto faktory dokážeme rozdeliť na on page a off page faktory podľa toho, či je ich hodnota ovplyvnená priamo na danej webstránke alebo je ovplyvnená mimo nej. Výber dôležitých on-page a off-page faktorov:
On-page faktory:
- Meta title - Titulok zobrazený v SERP - ideálne ak obsahuje kľúčové slovo. Text ideálne do 64 znakov aj s medzerami
- Meta description - Zobrazuje sa vo výsledkoch vyhľadávania pod Meta title resp. titulkom. Ideálne cca. 156 znakov aj s medzerami
- kľúčové slovo v obsahu stránky a najmä v nadpisoch H1 a H2
- unikátnosť obsahu stránky,
- stránka je vhodná pre mobilné telefóny,
- kľúčové slovo v názve domény,
- rýchlosť načítania stránky,
- používateľská skúsenosť na stránke,
- a mnoho iných.
Off-page faktory:
- počet odkazov z autoritatívnych webstránok,
- tematická relevancia odkazovaných stránok,
- tematická relevancia odkazovaných webstránok,
- rôznorodosť textov spätných odkazov,
- sila webu na sociálnych sieťach,
- vyhľadávanosť doménového mena/značky,
- počet unikátnych domén odkazujúcich na webstránok,
- a mnoho iných.[1]
SEO audit
[upraviť | upraviť zdroj]SEO audit je proces analýzy webu, ktorý zisťuje ako web spĺňa SEO štandardy - technické, využitie kľúčových slov v obsahu, rýchlosť a používateľský zážitok a ďalšie.
Audit nie je žiadnym spôsobom štandardizovaný - jednotliví poskytovatelia SEO zvyčajne tvoria vlastné audity na základe svojich poznatkov a skúseností.
Výstupom je zvyčajne správa pre zadávateľa, ktorý obsahuje zoznam zistení spolu s navrhovaným spôsobom ich nápravy.
Analýza kľúčových slov
[upraviť | upraviť zdroj]Analýza kľúčových slov je dokument obsahujúci detailné informácie o vyhľadávaných frázach používateľov spojených s biznisom klienta, pre ktorého je analýza spracovávaná. Tieto fráze sú zároveň rozšírené o ďalšie metriky (hľadanosť, konkurenčnosť, CPC) a roztriedené do rôznych kategórií.
Etická a neetická optimalizácia
[upraviť | upraviť zdroj]Niektoré metódy optimalizácie vyhľadávače penalizujú znižovaním pozície webovej stránky vo výsledkoch, pretože ich považujú za neetické, ako spamdexovanie, alebo techniky nazývané čierny klobúk (z angl. black hat). Napríklad použijú biely text na bielom pozadí, za účelom zvýšenia pozície vo vyhľadávaní.
Etická optimalizácia zahŕňa použitie techník, ktoré neodporujú pravidlám vyhľadávačov ako napr. Google[2].
Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ https://moz.com/search-ranking-factors/survey
- ↑ Webmaster Guidelines | Google Search Central [online]. Google Developers, [cit. 2021-04-06]. Dostupné online. (po anglicky)
Zdroje
[upraviť | upraviť zdroj]Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Search engine optimization na anglickej Wikipédii a Search engine optimization na českej Wikipédii.