Osborne 1

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Otvorený počítač Osborne 1.

Osborne 1 bol prvý komerčne dostupný prenosný mikropočítač "všetko-v-jednom", ktorý sa začal predávať v apríli 1981 firmou Osborne Computer Corporation. Vážil 12 kg, stál US$1795 a používal vtedy populárny operačný systém CP/M. Jeho zásadné nedostatky boli: maličká 5-palcová (13 cm) obrazovka a jednostranné diskety s jednoduchou hustotou zápisu, ktoré nemohli uchovávať dostatočné množstvo údajov na praktické obchodné aplikácie. Jeho konštrukcia zaostávala za prototypom Xerox NoteTaker vyvinutým v Xerox PARC v roku 1976.

Okrem toho, že to bol prvý dostupný prenosný počítač, Osborne 1 bol tiež prvý počítač s „pribaleným“ softvérom - textový procesor WordStar, tabuľkový kalkulátor SuperCalc, databázový program dBase II a programovacie jazyky CBASIC + MBASIC mali predajnú cenu viac než $2000. Obsahoval dve 5¼-palcové disketové mechaniky, a 4 MHz procesor Z80, 65 kilobajtov RAM, sklápaciu klávesnicu, ktorá slúžila aj ako veko počítača, a monochromatickú 5-palcovú CRT obrazovku s 24 riadkami a 52 znakmi. Osborne 1 mal paralelný port na tlačiareň a sériový port, na ktorý sa mohol pripojiť vonkajší modem alebo sériová tlačiareň.

Na svojom vrchole Osborne Computer Corporation dodávala 10000 počítačov Osborne 1 mesačne. Počítač bol široko napodobňovaný, keď niekoľko ďalších firiem začalo ponúkať lacné prenosné počítače s pribaleným softvérom. V porovnaní s menšími a ľahšími notebookmi, ktoré sa vyrábali neskôr, Osborne 1 sa dá presnejšie opísať ako „batožinový“ alebo „prepraviteľný“ počítač. Popularitu Osbornu prekonal podobný Kaypro II, ktorý mal praktickejšiu 9-palcovú (23 cm) CRT obrazovku, ktorá mohla zobraziť štandardných 80 znakov na 24 riadkoch, ako aj diskety s dvojitou hustotou, ktoré mohli uchovávať dvakrát toľko údajov.

Osborne Computer Corporation nebola schopná efektívne odpovedať na Kaypro, až kým neprišiel koniec 8-bitových počítačov založených na CP/M. Neskôr prerazil Compaq s prenosným počítačom (Compaq Portable) s 9-palcovou CRT obrazovkou, ktorý bol softvérovo kompatibilný s IBM PC (Compaq bol prvý IBM PC klon).


Externý odkaz[upraviť | upraviť zdroj]