Preskočiť na obsah

Osemstopová páska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vnútro 8-stopovej pásky
8-stopová páska s operou Trubadúr od Giuseppeho Verdiho

Osemstopová páska (iné názvy: 8-stopová páska, osemstopová kazeta, 8-stopová kazeta), formálne Stereo 8, je jedným z najbežnejších formátov magnetických pások. V USA sa objavili v roku 1964, kazety tohto formátu sa sériovo vyrábali až do roku 1982; malé série do roku 1986, hlavne pre zberateľov. Vrchol popularity prišiel na konci 60.70. rokov 20. storočia. Bol distribuovaný výlučne v Amerike (hlavne na severe) a používal sa v autorádiách. Tento formát bol navrhnutý hlavne na prehrávanie hotových nahrávok.

Zariadenie

[upraviť | upraviť zdroj]
     1. Unášací kotúč s navinutou páskou
     2. Senzor konca záznamu
     3. Prehrávacia hlava
     4. Pásková svorka
     5. Hnací hriadeľ
     6. Prítlačný valec
Systém mechanizmu 8-stopovej pásky

Magnetická páska so šírkou 6,35 mm (o niečo širšia ako u kotúčového magnetofónu) vo vnútri 8-stopovej kazety je vlepená do „nekonečnej slučky“, t. j. prstenca. Páska sa ťahá medzi hnacím hriadeľom 5 (umiestneným v magnetofóne) a prítlačným valčekon 6 (zabudovaným v kazete). Mechanizmus pohonu pásky štandardného magnetofónu Stereo 8 je teda veľmi jednoduchý: navijak so zotrvačníkom a motor spojený pásom. Mechanizmus počas prevádzky nepretržite vyťahuje 1 vnútornú pásku z unášacieho kotúča a po jej pretiahnutí cez magnetické hlavy sa zvonku navíja na ten istý kotúč. Prechod medzi skladbami na 8-stopovom zázname (štyri stereo programy na jednej kazete) sa vykonáva pohybom prehrávacej hlavy 3. Na určenie konca záznamu bol na páske aplikovaný pásik elektricky vodivej fólie. Keď sa senzor 2 dotkne fólie, elektromagnet presunie magnetickú hlavu na ďalšiu stopu. S opotrebením mechanizmu sa zhoršovala presnosť pohybu hlavy a jasnosť jej fixácie, čo viedlo k zvýšeniu hluku a prieniku parazitných signálov zo susedných dráh.

Rýchlosť posuvu pásky je 9,53 cm/s, zvyčajná dĺžka trvania jednej stopy je 11,5 minúty, takže na kazetu je umiestnených 46 minút stereo záznamu. Pri tak krátkom trvaní zvuku jednej stopy nie je potrebné pretáčanie a vzhľadom na konštrukciu kazety je to pre ňu tiež nebezpečné, preto nie je dostupné vo väčšine magnetofónov, vyrábali sa však aj modely s rýchlym posunom vpred, ktorý sa realizoval zvýšením rýchlosti ťahania.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Stereo 8 na ruskej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).