Ostravak Ostravski

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ostravak Ostravski (* 11. august[1] 1967[2]) je pseudonym známeho ostravského bloggera, ktorý v rokoch 20042006 písal veľmi populárny blog. Jeho texty z blogu vyšli aj knižne (vydavateľstvo Repronis vydalo už 6 dielov - šiesty vyšiel vo februári 2007) a na CD nosičoch.

Ostravakov blog je zaujímavý a svojim spôsobom aj unikátny, pretože je písaný fonetickým prepisom ostravského dialektu. Prevažná väčšina verejnosti považuje jeho štýl za čítavý a humorný, o čom svedčí obrovská návštevnosť na jeho internetovom blogu a desaťtisíce knižných výtlačkov. Pravá identita Ostravaka Ostravskeho je neznáma, občas sa špekuluje aj o možnosti, že za pseudonymom Ostravak sa skrýva niektorá známa a literárne nadaná osobnosť zo severomoravského regiónu (napr. Jaromír Nohavica, ktorý však podobné špekulácie opakovane poprel).

Popularitu Ostravaka Ostravskeho dosvedčuje aj fakt, že jeho weblog už navštívilo vyše 3 miliónov čitateľov a že vznikol aj jeho fanklub, ktorý sa volá Ostravakova partyja[3].

23. februára 2007 mala v ostravskom Divadle loutek premiéru hra Z deniku Ostravaka [4]

Koncom roku 2006, pri príležitosti dvojročného výročia písania príbehov, Ostravak Ostravski oznámil na stránkach svojho blogu, že sa rozhodol „zavřeť kram“ a prestať písať príbehy na internete.

Dielo[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. článok v Deniku Ostravaka
  2. záznam v databáze Národnej knižnici ČR
  3. Ostravakova partyja
  4. Z deniku Ostravaka

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]