Ostrov štátov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Maják San Juan del Salvamento (1898)

Ostrov štátov (špa. Isla de los Estados je argentínsky ostrov v Atlantickom oceáne, ležiaci 29 km na východ od východných hraníc Ohňovej zeme, od ktorej ho oddeľuje prieliv Lemaire. Ostrov je administratívnou časťou argentínskej provincie Tierra del Fuego, departmentu Ushuaia a je spravovaný z rovnomenného mesta Ushuaia. Na ostrove je posádka štyroch mužov obmieňajúca sa v 45 dňových intervaloch, majúca dohľad nad pohybom lodí, starajúca sa o ochranu prírody, prípadne sú schopní poskytnúť naliehavú pomoc.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Ostrov bol objavený 25. decembra 1615 holandskými moreplavcami Jacobom le Maire a Willemom Schoutenom, ktorí ostrovu dali názov. Jeho prvým, dočasným obyvateľom bol argentínsky námorník Luis Piedra Buena. 25. mája 1884 bola na ostrove dokončená výstavba majáka oficiálne nazývaného San Juan del Salvamento, ale viac je známy pod svojim neformálnym názvom Faro del fin del mundo, ("Maják na konci sveta"). Existuje domnienka, že práve on inšpiroval Julesa Vernea k napísaniu románu pod tým istým názvom.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

V rokoch 1899-1902 existovalo na ostrove vojenské väzenie, pre neustále narušovanie konštrukcií budov silnými vetrami, bolo presťahované na Ohňovú zem.

Ostrov je v osi východ západ dlhý 65 km a priemerne 15 km široký. Pobrežie je značne členité, s mnohými zátokami. Najvyšší bod na ostrove dosahuje výšku 823 metrov. Z geologického hľadiska je ostrov považovaný za posledný fragment Ánd. Porastený je krovinami a hustými nízkymi lesmi. Zrážky dosahujú 2000 mm ročne.

Nablízku sa nachádzajú menšie ostrovy a skaly. Najväčší z okolitých ostrovov je Isla Observatorio s rozlohou asi 4 km, ležiaci 6,5 km severne.

Fotografia ostrova z vesmíru, vľavo je vidno Ohňovú zem

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]