Preskočiť na obsah

Otakar Sedloň

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Otakar Sedloň
český maliar, stredoškolský profesor
český maliar, stredoškolský profesor
Narodenie30. august 1885
Trpín, České kráľovstvo, Rakúsko-Uhorsko
Úmrtie18. október 1973 (88 rokov)
Praha, Česko-Slovensko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Otakar Sedloň

Otakar Sedloň (30. august 1885 Trpín - 18. október 1973 Praha) bol český maliar a stredoškolský profesor.

Akademický maliar profesor Otakar Sedloň sa narodil v rodine riadiaceho učiteľa Tomáša Sedloňa v Trpíne pri Poličke. Otec bol po roku 1886 preložený do Merklovic pri Vamberku, neskôr do Doudleb nad Orlicí, a preto v týchto obciach Otakar navštevoval obecnú aj meštiansku školu.

Po maturite na reálke v Kostelci nad Orlicí študoval maliarstvo na Umelecko-priemyslovej škole v Prahe u profesorov Emanuela Dítěťa ml., Karla Vítězslava Maška, Jana Preislera a Jakuba Schikanedera.

Po absolutóriu a zložení profesorských skúšok nastúpil roku 1908 na reálke v Lipníku nad Bečvou ako profesor kreslenia. Postupne potom pôsobil ešte na reálkach v Lounoch, Litoměřiciach a v Brne, kde pádom tabule utrpel ťažký úraz, ktorý ho na niekoľko rokov vyradil z pracovnej i umeleckej činnosti.

Styk s umeleckým svetom obnovil až po roku 1920. Roku 1922 navštívil Jadran, 1925 Paríž, 1927 Podkarpatskú Rus a v roku 1933 Rumunsko.

Obdobie medzi dvoma svetovými vojnami bolo asi najúspešnejšie v jeho maliarskej kariére. Žil a tvoril v ateliére na Národnej tříde v Prahe a patril k vtedy najvyhľadávanejším portrétistom. Vtedy sa stal aj členom spolku Myslbek, s ktorým často vystavoval. Jeho obrazy boli v majetku vtedajších bánk, ministerstiev a ďalších inštitúcií, rovnako tak ich bolo možné vidieť v pražských a mimopražských kaviarňach a reštauráciách.

Otakar Sedloň je pochovaný v rodinnej hrobke vo Vamberku.

Dnes sa s jeho obrazmi môžeme stretnúť v Národnej galérii v Prahe, Galérii hlavného mesta Prahy, Oblastnej galérii v Liberci, malých dedinských galériách (Rybná nad Zdobnicí, Pěčín), na úradoch niektorých podorlických miest (Vamberk, Doudleby nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou, Žamberk) alebo v súkromných zbierkach.

Výtvarník v dokumentoch

[upraviť | upraviť zdroj]
  • společný katalog 1974, České malířství XX. století ze sbírek Oblastní galerie v Liberci,
  • kniha 1994, Toman Prokop, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž), Rudolf Ryšavý,
  • antologie/sborník 1983, Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný prehľad životopisných dát maliarov, sochárov a grafikov Juhovýchodných Čiech. Rodákov aj tých, ktorí tu kratšiu či dlhšiu dobu žili nebo tu hľadali námety a inšpiráciu pre svoju tvorbu.), Východočeská galerie, Pardubice

Fotogalerie

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]