Otrava teobromínom
Otrava teobromínom alebo otrava čokoládou je reakcia na predávkovanie alkaloidom teobromínom (theobromine), ktorý sa nachádza v kakaových bôboch a teda aj v čokoláde, v čaji, nápojoch a niektorých potravinách.
Smrteľná dávka (LD50) teobromínu je známa u ľudí, psov, mačiek, potkanov a myší a medzi jednotlivými druhmi sa výrazne líši.
Obsah teobromínu v čokoláde
[upraviť | upraviť zdroj]Kakaové bôby (pražené semená Theobroma cacao) obsahujú xantínové alkaloidy teobromín (3,7-dimetylxantín) a kofeín (1,3,7-trimetylxantín). Teobromínu je okolo 1,2 % (3 – 10 krát viac ako kofeínu), takže v 100 gramoch surového kakaa je ho približne 1,2 g. Spracovaná čokoláda ho obsahuje menej. Jeho množstvo v sladkostiach z kvalitnej čokolády (okolo 1,4 – 2,1 g/kg) je oveľa menšie ako v tmavej čokoláde alebo v nesladenej čokoláde na varenie (> 14 g/kg).
Klinický syndróm známy ako otrava čokoládou je výsledkom vplyvu oboch alkaloidov.
Skutočné množstvo metylxantínov v čokoláde sa mení v dôsledku prirodzených rozdielov medzi kakaovými bôbmi a podľa typu výrobku z čokolády. Vo všeobecnosti, je celková koncentrácia metylxantínu v suchom kakaovom prášku okolo 28,5 mg/g, v nesladenej čokoláde na pečenie okolo 16 mg/g, v tmavej čokoláde okolo 5,4 – 5,7 mg/g a v mliečnej čokoláde 2,3 mg/g. Čokoládové tabuľky označené percentuálnym podielom kakaa sú vyrábané z nesladenej čokolády a napríklad 65% čokoláda obsahuje približne 16 mg × 0.65 metylxantínov na gram (10.4 mg/g). Biela čokoláda má zanedbateľný obsah metylxantínov.
Jedovatosť pre človeka
[upraviť | upraviť zdroj]Množstvo teobromínu v čokoláde nie je dosť veľké, aby bolo nebezpečné pre človeka, ale konzumácia veľkého množstva čokolády môže mať vedľajšie účinky najmä u starších ľudí.
Jedovatosť pre zvieratá
[upraviť | upraviť zdroj]Nebezpečnou látkou v čokoláde je teobromín a kofeín, jeho strávenie (rozklad) je u domácich zvierat oveľa pomalší ako u človeka.
Otrava psov
[upraviť | upraviť zdroj]Teobromínom sa najčastejšie otrávia psy, ale na otravu mačiek stačí oveľa menšie množstvo; v niektorých krajinách je čokoláda jednou z 20 najčastejších príčin otráv psov.
Biologický polčas rozkladu teobromínu u psov je 17,5 hodín, v niektorých prípadoch pretrvávajú klinické príznaky otravy až 72 hodín.
LD50 kofeínu aj teobromínu je okolo 100 – 200 mg/kg, ale niektoré príznaky i smrť môžu nastať aj pri nižších dávkach a individuálna citlivosť na metylxantíny sa líši.
Príznaky otravy
[upraviť | upraviť zdroj]Bežnými príznakmi otravy čokoládou je nevoľnosť, zvracanie, hnačka, zvýšené močenie a príjem tekutín, ktoré sa prejavia už pri konzumácii 20 mg/kg.
Kardiotoxické účinky sa prejavujú už pri dávke 40 – 50 mg/kg a záchvaty nastávajú už pri dávkach ≥ 60 mg/kg. Potenciálne letálnou dávkou pre psa je už 60 gramov mliečnej čokolády na kilogram váhy.
Patogenéza
[upraviť | upraviť zdroj]Teobromín a kofeín sú ľahko absorbované v gastrointestinálnom trakte a roznášané do celého tela. Metabolicky sú spracované v pečeni. Metylxantíny sú vylučované močom vo forme metabolitov i nezmenených látok.
Polčas rozpadu teobromínu a kofeínu v tele psa je 17,5 resp. 4,5 hodiny.
Externé odkazy
[upraviť | upraviť zdroj]- Sharon M. Gwaltney-Brant 2013. Chocolate. The Merck Veterinary Manual. http://www.merckvetmanual.com/mvm/toxicology/food_hazards/chocolate.html