Palmela (okres)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pohľad na mesto

Palmela je okres (município) v Portugalsku v dištrikte Setúbal cca 25 km od Lisabonu. Jeho rozloha je 463 km² a žije tu 62 820 obyvateľov (2008). Jednou z jeho častí je obec a mestečko (vila) Palmela.

Časti[upraviť | upraviť zdroj]

Okres sa skladá z 5 obcí (freguesias):

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Meno okresu a mesta je odvodené od Cornelia Palma, rímskeho konzula, ktorý mesto založil. Pôvodná pevnosť Palmela, istý čas v rukách moslimov, bola v 12. storočí dobytá späť Portugalcami. Nachádza sa na kopci v oblasti zvanej Arrábida. Je to vidiecke mesto priamo v centre najväčšieho portugalského mestského územia, problémom je tunajší trend prisťahovalcov z veľkých miest. Nebezpečnejšou hrozbou pre mesto a jeho okolie predstavujú požiare.

Najznámejšou pamiatkou je už zmienený hrad (Castelo de Palmela), ktorý ponúka unikátny pohľad na celú oblasť polostrova Setúbal, Lisabon a pobrežie Atlantického oceánu. V minulých storočiach išlo o strategické miesto, dodnes je tu hlavný dopravný a železničný uzol.

Castelo del Palmela

V Palmele sa nachádzajú medzinárodné priemyselné podniky, ako Volkswagen (v obci Quinta do Anjo) či Coca-Cola. Nemalý je aj počet rodín zo zahraničia.

Tunajší tradičný produkt, víno, dosiahol medzinárodných ocenení v niekoľkých slávnostiach napríklad v Bordeaux rovnako ako syr z mestečka Azeitão. Miestnym výrobkom sa venuje aj niekoľko festivalov, medzi najznámejšie patria Festa das Vindimas (Slávnosť vína) a Festival do Queijo, Pão e Vinho (Slávnosti syrov, chleba a vína).

Z Palmely pochádzal portugalský cestovateľ Hermenegildo Capelo. Krátko tu žili aj niektoré známe osobnosti, medzi nimi aj Hans Christian Andersen.

Ekonomika[upraviť | upraviť zdroj]

Oblasť z hľadiska ekonomického preslávila produkcia ovocia a vína. V 90. rokoch 20. storočia si Volkswagen zvolil Palmelu (presnejšie obec Quinta do Anjo) za miesto svojej výroby, a stal sa najväčším zamestnávateľom v meste. Vytvára 1 % celkového HDP Portugalska. Spoločný podnik Volkswagenu a Fordu mal svoj jediný zámer – zostaviť model, ktorý sa bude predávať pod troma značkami – ako Volkswagen Sharan, Seat Alhambra a Ford Galaxy. V období rozkvetu podnik zvaný Autoeuropa takmer dosiahol hranicu maximálnej produkcie (172 000 áut za rok). Potom ale Ford opustil spoločný podnik a výroba niektorých modelov bola ukončená. Produkcia automobilov značne poklesla a Volkswagen v Palmele musel súperiť o získanie nových modelov s ďalšími závodmi Volkswagen. Nakoniec bola Autoeuropa vybraná k výrobe nového Volkswagenu Eos, ktorá trvá od konca roku 2005. V tom istom roku 2005 tu bolo vyrobených 79 896 automobilov, zahŕňajúcich pôvodné modely a Eos. V roku 2008 začala Autoeuropa vyrábať aj nový model Volkswagen Scirocco. V budúcnosti bude však potrebné prevádzkovať nové modely, ktoré zaistia práceschopnosť výroby.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Palmela na anglickej Wikipédii.