Paulínia nápojová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Paulínia nápojová
Plody paulínie

Paulínia nápojová alebo neformálne guarana (lat. Paullinia cupana, Paullinia crysan, Paullinia sorbilis) je rastlina z čeľade mydlovníkovité. Je to popínavý ker pôvodom z Amazonskej panvy v Amerike. Látka pastovitej konzistencie, ktorá má stimulačné účinky na CNS a pripravuje sa zo semien tejto rastliny, sa volá guarana (t.j. rovnako ako rastlina). Názov guarana (po španielsky guaraná) je odvodený od názvu indiánskeho kmeňa Guaraníovia, ktorý guaranu používa ako povzbudzujúcu drogu. Okrem toho sa rastlina používa ako liek, napr. proti hnačke a dyzentérii.

Pastovitá hmota[upraviť | upraviť zdroj]

Spomínaná pastovitá hmota sa vyrába tak, že sa semená rastliny pražia a následne drvia na pastovitú hmotu. Táto obsahuje o.i. 3-6 % kofeínu. Obsah kofeínu v guarane je vyšší než v prípade kávy či čaja. Pastovitá hmota sa používa najmä na prípravu stimulujúceho nápoja populárneho v Južnej Amerike, ktorý má horkú, adstringentnú chuť a slabú, kávovitú vôňu. Okrem toho sa pastovitá hmota používa ako prísada do alkoholických a nealkoholických nápojov, sirupov, žuvačiek aj do analgetických prípravkov.

Využitie[upraviť | upraviť zdroj]

Guarana je známa pre svoje povzbudzujúce účinky kedy dodáva energiu, zvyšuje koncentráciu, vitalitu a výdrž. Je známe že potlačuje únavu, zlepšuje činnosť srdca a krvný obeh, pôsobí na nervový aj telesný stav, stimuluje mozgové funkcie a podporuje mozgovú činnosť. Je vhodná pri nervových vypätiach, pri depresiách a môže sa použiť pri rekonvalescencii po dlhej chorobe. Môže tíšiť menštruačné bolesti. Je ideálna ako pri psychickej aj fyzickej záťaži. Ďalej môže byť Guarana súčasťou redukčných diét, pretože znižuje chuť k jedlu a stimuluje odbúravanie tukov. Guarana zlepšuje pamäť a sústredenie. V Brazílii ju užívajú ako výborné afrodiziakum.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]