Pelopeia (dcéra Pelia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Pelopeia alebo Pelopia (starogr. ΠελόπειαPelopeia, lat. Pelopea) je v gréckej mytológii, dcéra iólskeho kráľa Pelia a jeho manželky Filomachy.[1] (podľa inej verzie Anaxibie[2]).

Po návráte Iasóna z ďalekej Kolchidy, kde získal zlaté rúno mu otec Pelopeie Pelias aj napriek splnenej úlohe a spoločnej dohode, odmietol odovzdať vládu v Iólku.[1] Mocná čarodejnica Médeia svojimi kúzlami omladila staručkého Aisóna, otca svojho manžela Iasóna, ktorý sa obával, že sa nedožije dňa, kedy sa v Iólku vráti vláda do rúk právoplatného dediča.[1] Keď to videla Pelopeia a jej sestry Peisidiké, Hippothoé a Alkéstis[2], požiadali Médeiu, aby omladila aj ich otca. Ľstivá Médeia súhlasila a dcéry po spoločnej dohode svojho otca v spánku zranili a Médeia, ktorá mu do žíl mala vliať omladzovaciu tekutinu, to z pomsty neurobila, ale vrazila mu do hrdla nôž, pokrájala ho na kúsky a následne ho hodila do medeného kotla s vriacim odvarom.[1] Potom čarami prikúzlila voz ťahaný okrídlenými drakmi na ktorom s výsmechom odletela. Nešťastná Pelopeia a jej sestry následne od hrôzy zošaleli.[1] (podľa inej verzie ušli[3])

Po smrti Pelia sa však Iasón vládcom v Iólku aj tak nestal. Moc prevzal Peliov syn Akastos, ktorý Iasóna a Médeiu okamžite z krajiny vyhnal.[1]

Referencie a bibliografia[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c d e f Vojtech Zamarovský. Bohovia a hrdinovia antických bájí. Bratislava : Mladé letá, 1980. 66-048-80. S. 363.
  2. a b Apollodoros, Kronika, 1,9,10.
  3. Hyginus, Fabulae 24.