Pendeli

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
O rovnomennom vrchu pozri Pendeli Oros.
Mesto Pendeli

Pendeli (gr. Πεντέλη; v staroveku Pentelé - Πεντέλη; do 19. st. známe aj ako Kufos - Κουφός) je mesto v Grécku, v kraji Atika, južne od Atén. Žije tu okolo 9 000 obyvateľov. Mesto je postavené pod vrchom Pendeli oros (Pendeliko oros), kde je mramorový kameňolom, kde sa ťaží svetoznámy pentelský mramor.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Mesto bolo založené už v staroveku a práve tu sa ťažil najkvalitnejší grécky mramor, ktorý bol použitý aj na stavbu Akropoly v Aténach, chrámu boha Jupitera v Ríme a na aténske budovy pochádzajúce z 19. storočia. V 10. storočí tu bol založený veľký kláštor Iera Moni Pendelis - Svätý pendelský kláštor (Ιερά Μονή Πεντέλης) na Pendelskej hore.

Počas tureckej okupácie bolo Pendeli opustené, prežíval tu iba kláštor s pár mníchmi. V 19. storočí, po oslobodení Grécka mesto obnovili grécki pastieri - Sarakacani z neďalekého Maratónu, ktorí sa tu usadili a vytvorili tu osadu Kufos. Začiatkom 20. storočia sa v meste usadili Gréci z Kykladských ostrovov, ktorí sem prišli pracovať do mramorového kameňolomu. Neskôr sa tu usadili ďalší obyvatelia z Peloponézu a z Epiru. V Pendeli stojí aj palác z 19. storočia, Kastelo tis Rododafnis (Καστέλο της Ροδοδάφνης), ktorý navrhoval slávny grécky architekt Stamathis Kleanthis pre grófku Elizu z Piacenze.