Pennsylvania Station

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hlavný vchod do stanice

Pennsylvania Station je železničná stanica v New Yorku. Nachádza v podzemí komplexu Pennsylvania Plaza a v strede Severovýchodného koridoru (Northeast corridor), najvyťaženejšieho komplexu železničných tratí v USA. Počet cestujúcich predstavuje 300 000 denne (Grand Central Terminal má "len" 140 000 denne), je najvyťaženejšou železničnou stanicou v Severnej Amerike. Vlastníkom stanice je spoločnosť Amtrak, ktorá zo stanice prevádzkuje diaľkovú železničnú dopravu, zatiaľ čo rýchlodráhové trate sú prevádzkované spoločnosťami Long Island Rail Road a New Jersey Transit.

Komplex zároveň obsahuje dve stanice newyorského metra a autobusový terminál.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Do začiatku 20. storočia sa železničná sieť mesta New York končila na západnom brehu rieky Hudson. Cestujúci do Manhattanu využívali trajekty. Konkurenčná spoločnosť New York Central Railroad vlastnila železnicu, ktorá prebiehala Manhattanom so začiatkom na Park Avenue a s ukončením na Grand Central Terminal na 42nd Street.

Tunelový komplex[upraviť | upraviť zdroj]

Spoločnosť Pennsylvania Railroad uvažovala nad výstavbou železničného mostu, ale štát New York požadoval, aby to bol spoločný projekt s New Jersey railroads, ktorá o spoluprácu pri projekte nemala záujem. Alternatívou bol tunel pod riekou, ktorý sa začal stavať v roku 1903. Pod názvom North River Tunnels sa začal výstavba komplexu tunelov, dvoch jednosmerných pod riekou Hudson (North River Tunnels) a štyroch jednosmerných pod East River na Manhattane (East River Tunnels). Elektrifikácia tunelového komplexu bola zavŕšená v tridsiatych rokoch.

Pôvodná budova[upraviť | upraviť zdroj]

Pennsylvania Station je pomenovaná po spoločnosti Pennsylvania Railroad a tento názov má viacero železničných staníc v Spojených štátoch. Stanica bola otvorená v roku 1910 spoločnosťou Pennsylvania Railroad. Súčasná budova je ale len pozostatkom pôvodnej veľkolepej železničnej stanice, vybudovanej v štýle beaux arts, navrhnutej ateliérom McKim, Mead, and White a jedným z architektonických klenotov New Yorku. V päťdesiatych rokoch sa začalo uvažovať so zrušením nadzemných koľají a ich nahradením kancelárskymi priestormi a športovým komplexom. Búranie pôvodnej budovy sa začalo v roku 1963 a výstavba nového komplexu bola ukončená v roku 1968. Koľaje, ktoré boli pod úrovňou terénu ostali nedotknuté. Nový komplex, Pennsylvania Plaza zahŕňa Madison Square Garden. Zbúranie Pennsylvania Station pomohlo snahám o ochranu historických pamiatok v meste New York. Aj vďaka protestom verejnosti sa od podobného osudu podarilo ochrániť Grand Central Terminal.[1]

Pôvodná budova Pennsylvania Station v roku 1911

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Pennsylvania Station [online]. newyorkcity.sk, [cit. 2012-05-11]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Pennsylvania Station (New York) na anglickej Wikipédii.