Podnikateľský zámer

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Podnikateľský zámer alebo podnikový zámer je základný nápad či plán podnikania, ktorý sa môže vyskytovať v rade foriem: od základnej myšlienkovej u nezávislých profesionálov a živnostníkov až po rozsiahlu písomnú dokumentáciu v prípade väčších firiem. V každom prípade je ale podnikateľský zámer zacielený predovšetkým na tzv. jadro podnikania teda jeho hlavnú, základnú činnosť, prípadne ako hlavný argument na presvedčenie potenciálneho investora. Ako synonymum sa vyskytuje výraz podnikový koncept alebo podnikateľský koncept alebo obchodný koncept (angl. business concept), ktorý sa ale niekedy chápe len ako konkretizácia podnikateľského zámeru (t. j. stanovenie čiastkových cieľov vychádzajúcich zo zámeru a podobne).

Na podstatu podnikateľského zámeru je možné nahliadať z dvoch hľadísk. V hlbšej rovine ide o prakticky nedosiahnuteľný ideál, ktorému sa podnikateľ viac či menej úspešne snaží v priebehu podnikania priblížiť. V rovine všeobecnej možno zas podnikateľský zámer chápať ako dlhodobú stratégiu podnikania, z ktorej podnikateľ vychádza a s ktorou by malo byť celé jeho podnikanie v úplnom súlade.

Bežne sa takto môžeme stretnúť s chápaním podnikateľského zámeru ako jednorazového nápadu či inšpirácie k podnikaniu. Tento výklad je ale z hľadiska správnych podnikateľských návykov menej úspešný, pretože podnikateľský zámer by sa mal časom vyvíjať, tak aby odpovedal novo nabitým skúsenostiam firmy či podnikateľa.

Podnikateľský zámer vs. podnikateľský plán[upraviť | upraviť zdroj]

Podnikateľský zámer je spravidla buď len najpodstatnejšia časť akéhokoľvek podnikateľského plánu (spravidla verbálne opisujúca zamýšľanú podnikateľskú činnosť ako takú – a nie napr. konkurentov, plánovanie inputov, plánovaný cash-flow a pod.), alebo je to synonymum tzv. zakladateľského (teda nie strategického) podnikateľského plánu. V mnohých textoch sa pojmy podnikateľský zámer a podnikateľský plán uvádzajú (nepresne) ako úplné synonymá.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Podnikatelský záměr na českej Wikipédii.