Poi (žonglovanie)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ohňové poi

Poi je forma žonglovania, pri ktorej sa točením guličiek pripevnených na špagátoch tvoria kruhy rôznych tvarov a rozmerov. Prvýkrát túto zábavu predvádzali Maoriovia, obyvatelia Nového Zélandu. V ich jazyku poi znamená lopta. Túto techniku používali ženy na zväčšenie ohybnosti zápästia a rúk a muži na spevnenie ramien a zlepšenie koordinácie. Rozvoj techniky k umeniu je zväčša zásluhou žien.

Moderné Poi[upraviť | upraviť zdroj]

Poi je populárne aj v dnešnej dobe. V Európe sa tomuto umeniu venuje množstvo mladých ľudí vo voľnom čase ale aj profesionálne, pri čom sa používajú rôzne typy poi.

Tréningové poi[upraviť | upraviť zdroj]

Tréningové poi sú ideálne pre začiatočníkov. Ide o jednoduché pripevnenie loptičiek na špagát. Výhodou je jednoduchosť a nízka náročnosť výroby. Ešte jednoduchšie zvyknú byť ponožkové poi.

Ponožkové poi[upraviť | upraviť zdroj]

Pre väčší efekt najmä pri UV svetle sa používajú ponožkové poiky. Na výrobu stačí loptičku, alebo iné mäkké závažie vložiť do dlhých ponožiek. Okrem tréningu a UV vystúpeniach sa používajú pre ťažšie zvládnuteľné triky. Okrem ponožiek sa používaju najrôznejšie fluorescenčné materiály pre krajší efekt točenia pri UV svetle.

Svetelné poi[upraviť | upraviť zdroj]

Najmä v noci najviac vyniknú svetelné poiky, ktoré vyžarujú svetlo z vlastnej LED diódy s batériou. Môžu svietiť, blikať, preblikávať medzi viacerými farbami. Technicky ide o guľu alebo rúrku z umelej hmoty, v ktorej je vložená dióda s riadením a napájaním, a vyplnená silikónom.

Ohňové poi[upraviť | upraviť zdroj]

Ohňové poi

Najefektnejšie sú však ohňové poi. Vyrábajú sa z nehorľavého materiálu, zväčša kevlaru, ktorý sa následne namočí do horľaviny (lampový olej, petrolej, v žiadnom prípade horľavina prvej triedy - napr. benzín, kvôli vysokej výbušnosti) a pripevnené sú na reťaziach. Vidieť ich na každom vystúpení ohňovej show. Tento druh vystúpení je dnes veľmi rozšírený na najrôznejších kultúrnych, firemných, ale aj súkromných akciách. Vystúpenie sa kombinuje s točením s horiacimi palicami a fúkaním ohňa. Ide ale o najnebezpečnejšiu formu točenia s poi, preto si treba vždy dávať pozor.

Výroba ohňových poi[upraviť | upraviť zdroj]

Materiál[upraviť | upraviť zdroj]

Materiál je najdôležitejšia časť, nielen kvôli správnemu efektu ale hlavne kvôli bezpečnosti. Nesmie sa trhať, rýchlo horieť, po zhorení odlietavať, preto najlepším materiálom pre výrobu ohňových poi je kevlar. Je mierne drahý (meter stojí 300-500 Sk podľa kvality a obchodu), preto ako náhrada je pre začiatky vhodné použiť plachtovú látku / riflovinu / froté.

Budeme potrebovať:

  • 2ks 12cm dlhá a 10mm hrubá rúrka
  • 2ks 12cm široký a 130cm dlhý pás látky
  • 2ks retiazky podľa vlastného uváženia ( príliš hrubé sú ťažké a príliš tenké sa motajú....)
  • 2ks kožené úchytky (príp. krúžok na kľúče väčší)
  • 2ks krúžok na kľúče menší
  • drôt

Postup[upraviť | upraviť zdroj]

Rúrky navŕtame asi 5mm od oboch koncov úplne skrz. Do vzniknutých otvorov na jednej strane rúrky navlečieme menšie krúžky na kľúče. Na rúrky ďalej namotáme pásy látky. Z drôtu odcvakneme asi dva pol metrové kusy a prevlečieme cez otvory na spodných častiach rúrok. Striedavým omotávaním drôtu pripevníme látky k rúrkam. Na konci prevlečieme drôt cez otvory v ktorých už máme krúžky a zatočíme (spojíme konce), prebytočný drôt odstránime. Na krúžky navlečieme konce reťazí a na opačnú stranu reťazí vo vhodnej vzdialenosti navlečieme kožené úchytky (príp. väčšie krúžky na kľúče). Mali by byť v takej vzdialenosti že ak máte ruky v pravom uhle s telom tak máte poi dostatočne nad zemou.

Použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Poiky namočíme na pár minút do nádoby s nevýbušnou horľavinou, napr. lampový olej, petrolej. Po vytiahnutí pár krát točením odstránime odstredivou silou prebytočné palivo. Poiky budú pripravené na zapálenie.

Bezpečnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Dôležité je uvedomovať si možné riziko ktoré práca s ohňom prináša. Pokiaľ si nieste istý že presne viete ako sa poiky správajú, cvičte s nezapálenými, tréningovými, až dovtedy kým budete vedieť že na to máte (pre efekt je možné točiť pri UV svetle, prípadne so svietiacimi guličkami).

Oblečenie musí byť bavlnené pretože odoláva dotyku s ohňom. Umelé vlákna sa začnú topiť a horieť. Hlavne v začiatkoch treba mať čo najviac miest na tele zakrytých. Samozrejmosťou je šatka na hlave.

Vždy by mal byť niekto pri vás. Nikdy netočte so zapálenými poi sami.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]