Politika dobrého susedstva

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Politika dobrého susedstva (angl. Good Neighbor Policy) bola zahraničná politika Spojených štátov amerických presadzovaná voči krajinám Latinskej Ameriky od 30. rokov 20. storočia administratívou prezidenta Franklina D. Roosvelta. Išlo o zmierovaciu politiku, ktorej hlavným princípom bola snaha o nezasahovanie Spojených štátov do vnútorných záležitosti krajín Latinskej Ameriky.

Išlo vlastne o obrat od dovtedajšej politiky USA, keď v rámci Monrovej doktríny a agresívnej Ideológie veľkej palice Spojené štáty kvôli presadzovaniu svojich obchodných a politických záujmov vojensky zasahovali v mnohých krajinách Latinskej Ameriky od konca 19. storočia prakticky pravidelne a spustili tak sériu tzv. banánových vojen. Termín prvýkrát použil už v roku 1928 prezident Herbert Hoover, no túto politiku začal otvorene presadzovať až F. Roosevelt, keď 3. marca 1933 pri svojom inauguračnom prejave vyhlásil: „V oblasti svetovej politiky by som bol šťastný, aby tento národ vytváral politiku dobrého susedstva, takého susedstva, ktoré bude jednoznačne garantovať svoj zmysel a v tomto duchu rešpektovať práva druhých.“ Vyhlásenie politiky dobrého susedstva bolo v podstate pragmatickým rozhodnutím, pretože Rooseveltova administratíva očakávala, že by táto nová politika mohla jednak vylepšiť meno USA vo svete a zároveň mohla ponúknuť nové ekonomické príležitosti v podobe recipročných obchodných dohôd a potvrdiť tak vlastne vplyv Spojených štátov v Latinskej Amerike aj bez vojenského zasahovania.

USA teda politikou dobrého susedstva síce ukončili ideológiu veľkej palice, nevzdali sa však Monroeovej doktríny a naďalej sa pokúšali udržovať nad Latinskou Amerikou zásadný vplyv. Hoci neuskutočňovali priame vojenské intervencie, svoj vplyv presadzovali pomocou často ráznych diplomatických a ekonomických krokov, prípadne utajenými spravodajskými operáciami či dôkladným podporovaním opozície voči nim nenaklonenému režimu (tieto snahy boli zvýšené hlavne počas Studenej vojny). Politika dobrého susedstva sa v zásade presadzovala aj po ukončení úradovania prezidenta Roosevelta, no už nie tak striktne a viackrát bola porušená (napr. v prípade invázie do Panamy (1989), invázie na Grenadu (1983) a čiastočne aj pri invázii v Zátoke svíň (1961)).

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]