Ponziho schéma

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Ponziho schéma (po angl. Ponzi scheme; správny preklad názvu je Ponziho systém/metóda/hra - pyramídová hra) je druh podvodnej investorskej operácie, ktorá sľubuje investorom neuveriteľne vysoké výnosy v krátkej dobe. Výnosy nie sú vytvárané reálnymi finančnými operáciami, ale sú vyplácané z vkladov neskorších investorov.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Ponziho schéma je pomenovaná podľa talianskeho emigranta Carla Ponziho, ktorý touto technikou v rokoch 1919 – 1920 v USA vylákal od približne 40 000 investorov sumu 15 miliónov dolárov.[1]:

Carlo Ponzi, 1920

V Ponziho schéme investori vkladajú svoje peniaze prevádzkovateľovi s cieľom ich zhodnotenia. Prevádzkovateľ vypláca výnosy z vkladov neskorších investorov a obvykle sa pri tom snaží vzbudiť dojem, že ide o zisky z finančných operácií. Tak tomu bolo aj v prípade pôvodnej Ponziho schémy, kedy Carlo Ponzi tvrdil, že výnosy budú financované zo špekulácii s medzinárodnými poštovými kupónmi.

Schéma krachuje, keď nepribúdajú žiadni noví investori. Keďže vo väčšine krajín je Ponziho schéma nelegálna, často býva ešte pred krachom prerušená úradmi.

Rozdiel medzi Ponziho schémou a inými typmi finančných podvodov[upraviť | upraviť zdroj]

Ponziho schéma sa často zamieňa s pyramídovou hrou, alebo sa považuje za jej špeciálny prípad. Zásadné rozdiely sú dva:

  • V Ponziho schéme investor často znovu vkladá svoje výnosy prevádzkovateľovi, avšak v pyramídovej hre reinvestícia prakticky nemá zmysel. Tento faktor odďaľuje krach Ponziho schémy.
  • V Ponziho schéme hľadá nových investorov prevádzkovateľ, v pyramídovej hre je to samotny investor. Úspešnosť pyramídových hier je teda závislá na exponenciálne vzrastajúcom počte účastníkov.

Príklady[upraviť | upraviť zdroj]

Niektoré skrachované nebankové subjekty vyšetrované od roku 2002 nesú typické črty Ponziho schémy.[2]

Často sa Ponziho schémy nachádzajú medzi vysoko rizikovými investičnými spoločnosťami typu HYIP.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. [1], Adam Young – Život Carla Ponziho
  2. [2], Informácia o výsledkoch preskúmania všetkých majetkových prevodov, ako aj ďalších zmluvných vzťahov a finančných operácií, nebankových finančných subjektov na politické strany a politické hnutia v trestných konaniach v súvislosti s vyšetrovaním trestnej činnosti v nebankových subjektoch – Ministerstvo vnútra, rok 2004

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]