Power ball

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Powerball Neon Green

Power ball je obchodné meno ručného posilňovacieho nástroja určeného tiež pre relaxáciu, rehabilitáciu svalov ruky, alebo ako hračka. Zariadenie sa skladá z obalu veľkosti tenisovej loptičky z plastu, alebo kovu ktorý sa nachádza okolo voľne sa otáčajúceho rotoru. Tento je možné roztočiť buď na neho namotanou šnúrkou, alebo odrazením prstom. Keď sa rotor začne otáčať, zariadenie začne fungovať ako gyroskop. Pri dostatočne rýchlych otáčkach je možné krútivým pohybom zápästia zrýchlovať jeho otáčky.

Princíp[upraviť | upraviť zdroj]

Základnou časťou zariadenia je rotor, ktorý je uložený v pevnom obale z plastu. Obal takmer kompletne zakrýva rotor až na otvor ktorým sa dá k nemu dostať a roztočiť ho. Rotor je pripevnený k osi, ktorá sa nachádza v žliabku vnútorného obvodu vonkajšej kostry. Ľahký prstenec s dvomi drážkami sa nachádza v žliabku. Tento prstenec sa v žliabku môže šmýkať - drží otáčajúci sa gyroskop vystredený v kostre zabraňujúc sa im navzájom dotknúť (čo by spomalilo gyroskop), ale umožňujúci zmenu orientácie osi. Keď sa začne gyroskop otáčať, nakláňanie zariadenia zapôsobí na gyroskop tak, že sa oska začne šmýkať po obvode v žliabku v smere kružnice. Žliabok z vnútra obalu je o niečo širší ako oska - vonkajší krútivý moment, ktorým človek pôsobí na zariadenie spôsobí že koniec jednej osky tlačí na hornú hranu žliabku a popritom druhý koniec tlačí na spodnú hranu žliabku na druhej strane. Tieto dva účinky spolu spôsobujú že zariadenie funguje - gyroskop pôsobí ako reakcia na vonkajší moment otáčania a pôsobenie osky na hrany žliabku spôsobuje zrýchľovanie otáčajúceho sa rotoru.

Zrýchlenie gyroskopu je najlepšie keď pôsobenie gyroskopu je v súhre s pohybom zápästia, takže moment zrýchlenia pôsobí neustálo. Zápästie sa môže otáčať obomi smermi (v smere hodinových ručičiek, či proti nemu) -- vo výsledku sa vždy zvyšujú otáčky. Určitý čas trvá kým človek nájde ten správny bod otáčania, pretože pri príliš rýchlom krútení zápästím sa vďaka šmykovému treniu gyroskop začne spomaľovať. Pretože trecia sila je základným prvkom funkčnosti zariadenia žliabok nesmie byť mazaný.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]