Powerviolence

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Powerviolence
Pôvod v štýlochHardcore punk, Thrashcore, Grindcore, Youth Crew, Noise, Sludge
Kultúrne pozadiekoniec 80. rokovUSA
Typické nástrojeGitara – Basová gitara- Bicie – Spev – Gitara
Všeobecná popularitakomerčnú popularitu tento žáner nedosiahol, populárny v danej subkultúre
Odvodené štýlyGrindcore, Thrashcore, Crossover thrash, Fastcore, Youth crew

---- Pozri aj Hudobný portál

Powerviolence (v písanom texte niekedy aj ako power violence, skrátene p-v), je surovo, disharmonicky znejúci subžáner, hardcore punku. Tento hudobný štýl je veľmi blízky, a prakticky odvodený z thrashcore-u a grindcore-u.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Názov Powerviolence vznikol pri debate medzi Ericom Wood-om a Mattom Dominom, členmi kapely Neanderthal, ktorý chceli definovať svoj vlastný hudobný štýl. Neskôr sa ujalo heslovité pomenovanie "West Coast powerviolence" (powerviolence západného pobrežia), keďže tento žáner sa hral najmä na západnom pobreží U.S.A., v Kalifornii. Prvýkrát bol tento termín spomenutý v piesni „Hispanic Small Man Power (H.S.M.P.)“ od americkej kapely Man Is the Bastard, ktorej členom bolu aj už spomínaný Eric Wood. Powerviolence sa začal formovať koncom 80. rokov v hardcore punkovej scéne. Za priekopníkov štýlu je považovaná kapela Infest, ktorá akoby zmiešala Youth Crew hardcore so zvukom thrashcore kapiel ako Lärm a Siege a so surovšími až noise a sludge pasážami. Žáner sa vyformoval do svojej najznámejšej formy začiatkom 90.rokov, na čom mali najväčšiu zásluhu kapely ako Man Is the Bastard, Crossed Out, No Comment, Capitalist Casualties, a Manpig.

Veľký význam na rozvoji p-v zohralo nahrávcie štúdio Slap-a-Ham Records, ktoré založil Chris Dodge, Vokalista a basák kapely Spazz. "Slap-a-Ham" sa podieľalo na vydaní najvplyvnejších nahrávok od skupín Neanderthal, No Comment, Crossed Out, Infest, a Spazz. Label (=nahrávacia spoločnosť) "Fiesta Grande" stál za zrodom každoročne poriadaného powerviolence festivalu v Berkeley, Kalifornii, medzi rokmi 1999 – 2000. Label 625 Thrashcore, za ktorého zrodom stojí pre zmenu bubeník Spazz Max Ward, odštartoval vlastný p-v festival s názvom "Super Sabado Gigante" na tom istom mieste.

Žáner p-v[upraviť | upraviť zdroj]

Hudobne si kapely hrajúce powerviolence zakladajú na rýchlosti, krátkosti piesní, nezvyčajnom načasovaní páuz (stopových pasáží), výbušnosti a pravidelných zmenách tempa. Piesne p-v sú často veľmi krátke, dĺžka piesne do 30 sekúnd nie je ničím nezvyčajným. Niektoré kapely sa inšpirovali v sludge, sludge-metale a noise. Objavujú sa tak aj pasáže s extrémne pomalým tempom, niekedy iba inštrumentálne. Vokály sú hrubo, basovo znejúce, surovo, výbušne, až brutálne.

Textovo a konceptuálne si p-v kapely zakladajú na hrubosti a dravosti. Niektoré kapely sa v textoch vracajú a inšpirujú témami ktoré sú typické pre anarcho punkové a crustové kapely, ako práva zvierat a antimilitarizmus. Na druhej strane kapely ako Spazz, alebo Charles Bronson písali texty ktoré zosmiešňovali priority fanúšikov metalu a hardcore.

Powerviolence kapely mali veľký vplyv na grindcore scénu a jej vývoj. Okrem nej, bolo ovplyvnených aj množstvo punkových a hardcore punkových kapiel začiatkom 21. stor.

Pre Thrashcore / Fastcore / Powerviolence vydavateľstvá pozri: Thrashcore#Thrashcore vydavateľstvá

Odkazy[upraviť | upraviť zdroj]