Prídavky na deti

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Prídavky na detipeňažná dávka, ktorú poskytuje štát rodinám ako štátne sociálne dávky na výchovu a výživu nezaopatrených detí za splnenia zákonom určených podmienok.

Na Slovensku[upraviť | upraviť kód]

Prídavky na deti sa poskytujú na základe zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 193/1994 Z. z. o prídavkoch na deti a o príplatku k prídavkom na deti v platnom znení.

V júli 2013 navrhla vláda za porušenie školského poriadku žiakmi zastaviť rodičom prídavky na deti. Porušenia by sa mohli aj týkať mejkapu, piercingu a iných vecí týkajúcich sa zovňajšku žiaka. Už jedno porušenie poriadku by mohlo mať za následok zastavenie dávok. Riaditeľ školy by ho mal nahlásiť úradu práce, ktorý by rozhodol či dávky pozastaviť. Po troch mesiacoch by boli dávky obnovené ak by sa žiak vrátil k správaniu bez porušovania poriadku.[1] Podobný postup zatiaľ neexistuje pri spáchaní priestupku ani trestného činu.[1] Kritici návrh odmietajú. Podľa Laca Oravca z Nadácie Milana Šimečku: „Dôvody, z ktorých môže nevzniknúť nárok na prídavok, považujeme za veľmi prísne a vágne. Navyše umožňujú subjektívne zneužívanie a diskrimináciu.“[1]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. a b c RAGÁČOVÁ, Katarína. Za bozk detí v škole či mejkap navrhujú vziať rodičom prídavky [online]. Petit Press, 23.07.2013, [cit. 2013-07-24]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]