Praktická hospodyňka
Praktická hospodyňka (doslova praktická gazdinka) je dvojdielna kniha, ktorú v češtine napísal kolektív autorov v roku 1928 pod vedením Oľgy Stránskej a vyšla v Česko-Slovensku vo vydavateľstve F. Strnadel a spol. v Prahe.
Všeobecne o knihe
[upraviť | upraviť zdroj]Má charakter učebnice. Svojim obsahom sa zameriava na výchovu mladých žien a dievčat, ktorým chce zároveň uľahčiť vstup do praktického, rodičovského života. Cieľ knihy je napísaný ako jej motto: "Súhrn vedomostí, pokynov a predpisov na správne a hospodárne vedenie domácnosti a návod, ako si môže gazdinka uľahčiť svoju obyčajne namáhavú a neutešenú prácu."
Z dnešného pohľadu ide o fascinujúci dobový pohľad na súhrn pokynov a predpisov na správne a úsporné vedenie domácnosti, vrátane návodov, ako si domácu prácu uľahčiť. Zaujímavé sú najmä informácie o ženskej a tehotenskej hygiene, výžive dojčaťa a batoľaťa, výchove v rodine, pestovaní telesnej krásy aj v tehotenstve či inštrukciách vydávaných opatrovateľkám. Kniha obsahuje napríklad rady o tom, aká má byť správna hmotnosť novorodenca, jeho rozmery, rast zubov, farba kože, pupočník, správne lôžko, obliekanie, kúpanie, dojčenie, pobyt na vzduchu, prírodná a umelá výživa. Autori píšu aj o tom, ako na detí pôsobí čítanie rozprávok, trestanie detí a ako sa k dieťaťu majú správať príbuzní i služobníctvo.
Kniha ďalej obsahuje informácie o tom, ako bývať, ale aj rady na denné, týždenné aj veľké upratovanie, usporiadanie bielizníka, hubenie hmyzu, šitie, pranie, vyšívanie, pestovanie kvetov a starostlivosť o záhradu. Nechýbajú rady ako pestovať liečivé rastliny a ovocie, aký význam má hydinárstvo, chov domácich zvierat, ale aj o výžive, potravinách, trávení pokrmov u ľudí. Ďalej sa možno zoznámiť s výrobou tkanín vrátane šitia, s výrobou strihov, klobúkov, domácou výrobou krojov, hračiek, kraslíc a iných. V poslednej časti tejto dvojdielnej publikácie sú pokyny ako správne a zdravo žiť a ako si pri telesnom zdraví udržať aj sviežosť a zdravú myseľ. Kniha je plná dobových ilustrácií. Celkovo má 1456 strán.
Štruktúra knihy
[upraviť | upraviť zdroj]Kniha má okrem Predhovoru a Úvodu 20 kapitol:
- I. Ekonomizácia domácej práce
- II. Ako by sa malo bývať ?
- III. Práce v domácnosti. O pomere zamestnávateľky v domácnosti. Kus amerikanizmu. Domáce účtovníctvo.
- IV. Kvetiny v domácnosti
- V. Domáca záhrada
- VI. Hydinárstvo
- VII. Chov domácich zvierat
- VIII. O výžive, potravinách a trávení pokrmov. Kuchyňa bez mäsa, čiže vegetariánska. Kuchyňa a jej zariadenie
- IX. Varenie. O úprave stolu
- X. Pradenie a tkanie
- XI. Domáce šitie
- XII. O bielizni. Domáca výroba orientálnych kobercov. Pletenie na malom stave.
- XIII. Vývoj európskeho ošatenia. Vznik a história svojráznosti.
- XIV. Z domácej dielne. Veľkonočné kraslice
- XV. O hračkách. Hračky
- XVI. Zdravie je prameňom života. Na prahu života. Hygiena ženy. Hygiena tehotenstva. Hygiena a výživa kojenca. O domácom ošetrovaní nemocných. Základné pravidlá prvej pomoci. Domáca lekáreň. Výživa kojenca a batoľaťa.
- XVII. Výchova v rodine
- XVIII. Poézia detského života. Čo má každý vedieť o bábkovom divadle? Povinnosť detského života. Rodina. Spoločenské správanie
- XIX. Zdravie a krása. Žena v „Sokole“. Šport. Pestovanie telesnej krásy. Úprava a pestovanie vlasov.
- XX. Voľba povolania. Voľba povolania dievčat. Žena – občianka. Ženská otázka.
- Praktické rady a pokyny v domácnosti.
Záver
[upraviť | upraviť zdroj]Význam knihy spočíva najmä v tom, že krátko po vzniku Česko-Slovenska (rok 1918) ešte neexistoval zjednotený a ucelený pohľad na danú problematiku. Toto dielo pozitívne formovalo vtedajšiu mladú generáciu ľudí a svojim obsahom ovplyvnilo milióny čitateľov. Autori knihy, ktorí boli takmer bez výnimky vysokoškolskí vzdelaní ľudia, väčšinou lekári, napísali učebnicu, ktorá je v mnohých oblastiach aktuálna a využiteľná aj v súčasnosti.
Zdroj
[upraviť | upraviť zdroj]STRÁNSKÁ, Oľga a kol.. Praktická hospodyňka. Praha : F. Strnadel a spol, 1928. S. 1448. (česky)
Iné projekty
[upraviť | upraviť zdroj]- Commons ponúka multimediálne súbory na tému Praktická hospodyňka