Preteky automobilov do vrchu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Preteky automobilov do vrchu vo Veľkej Británii
Preteky automobilov do vrchu Dobšinský kopec 2011 (Bohumil Pfeifer, Škoda Fabia Sedan EVO)

Preteky automobilov do vrchu je druh automobilového športu, v ktorom jazdci pretekajú na čas po určenej trase do stúpajúceho kopca.

Je to jedna z najstarších foriem automobilového športu, pričom prvé známe preteky automobilov do vrchu sa uskutočnili dňa 31. januára 1897 v La Turbie, blízko Nice. Preteky automobilov do vrchu Shelsley Walsh Speed Hill Climb vo Worcestershire v Anglicku sú najstaršími neprerušovanými pretekmi automobilov do vrchu na svete, ktoré sa konajú od roku 1905 na nezmenenej trati.[1]

Trasy majú obvykle dĺžku od 1 až do 10 kilometrov. Ako názov napovedá, preteky automobilov do vrchu sa spravidla konajú v kopcovitých až hornatých oblastiach, ktoré zahŕňajú kľukaté cesty a prudké zákruty.

Pravidlá[upraviť | upraviť kód]

Pretekári štartujú z úpätia kopca. Cieľom je dostať sa v čo najkratšom čase do cieľa, ktorý je obvykle na vrchole kopca. Preteky automobilov do vrchu sa väčšinou konajú jeden až dva dni a to obvykle cez víkend.

Vozidlá[upraviť | upraviť kód]

Vozidlá pretekajúce v týchto pretekoch môžu patriť do akejkoľvek kategórie: osobné automobily, grand tourery, športové prototypy alebo monoposty. Vo výhode sú prevažne vozidlá s motorom s množstvom krútiaceho momentu, ktorý je schopný produkovať prudké zrýchlenie. Je teda normálne, že vo všetkých kategóriách víťazia jednosedadlové monoposty Formula 3000 a vzácne aj Formula 1.

Majstrovstvá[upraviť | upraviť kód]

FIA každoročne usporadúva majstrovstvá Európy a medzinárodné majstrovstvá v pretekoch automobilov do vrchu.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. the oldest operational motorsport venue in the world [online]. Shelsley Walsh, 3. marec 2010, [cit. 2011-08-08]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Course de côte na francúzskej Wikipédii.