Preteky automobilov do vrchu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Preteky automobilov do vrchu vo Veľkej Británii
Preteky automobilov do vrchu Dobšinský kopec 2011 (Bohumil Pfeifer, Škoda Fabia Sedan EVO)

Preteky automobilov do vrchu je druh automobilového športu, v ktorom jazdci pretekajú na čas po určenej trase do stúpajúceho kopca.

Je to jedna z najstarších foriem automobilového športu, pričom prvé známe preteky automobilov do vrchu sa uskutočnili dňa 31. januára 1897 v La Turbie, blízko Nice. Preteky automobilov do vrchu Shelsley Walsh Speed Hill Climb vo Worcestershire v Anglicku sú najstaršími neprerušovanými pretekmi automobilov do vrchu na svete, ktoré sa konajú od roku 1905 na nezmenenej trati.[1]

Trasy majú obvykle dĺžku od 1 až do 10 kilometrov. Ako názov napovedá, preteky automobilov do vrchu sa spravidla konajú v kopcovitých až hornatých oblastiach, ktoré zahŕňajú kľukaté cesty a prudké zákruty.

Pravidlá[upraviť | upraviť zdroj]

Pretekári štartujú z úpätia kopca. Cieľom je dostať sa v čo najkratšom čase do cieľa, ktorý je obvykle na vrchole kopca. Preteky automobilov do vrchu sa väčšinou konajú jeden až dva dni a to obvykle cez víkend.

Vozidlá[upraviť | upraviť zdroj]

Vozidlá pretekajúce v týchto pretekoch môžu patriť do akejkoľvek kategórie: osobné automobily, grand tourery, športové prototypy alebo monoposty. Vo výhode sú prevažne vozidlá s motorom s množstvom krútiaceho momentu, ktorý je schopný produkovať prudké zrýchlenie. Je teda normálne, že vo všetkých kategóriách víťazia jednosedadlové monoposty Formula 3000 a vzácne aj Formula 1.

Majstrovstvá[upraviť | upraviť zdroj]

FIA každoročne usporadúva majstrovstvá Európy a medzinárodné majstrovstvá v pretekoch automobilov do vrchu.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. the oldest operational motorsport venue in the world [online]. Shelsley Walsh, 3. marec 2010, [cit. 2011-08-08]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Course de côte na francúzskej Wikipédii.