Princezná na hrášku

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Edmund Dulac - Princezná na hrášku, 1911, Londýn

Princezná na hrášku (dánsky: Prinsessen paa Ærten) je literárna rozprávka Hansa Christiana Andersena o mladej dáme, ktorej kráľovský pôvod sa zistí na základe skúšky jej citlivosti. Rozprávka bola prvýkrát publikovaná spolu s ďalšími tromi Andersenovými rozprávkami v malej knižke 8. mája 1835 v Kodani u vydavateľa C. A. Reitzela.

"Princezná na hrášku" ani ostatné Andersenove rozprávky z roku 1835 neboli dobre prijaté dánskou kritikou, ktorej sa nepáčil ich ležérny, urozprávaný štýl a nedostatok morálky.

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Príbeh rozpráva o princovi, ktorý sa chce oženiť s princeznou, ale má problém nájsť vhodnú manželku. S tými, ktoré stretáva, je vždy niečo v neporiadku a nemôže si byť istý, či sú to skutočné princezné, pretože majú zlé spôsoby stolovania alebo nie sú jeho typ. Jednej búrlivej noci hľadá mladá žena zmáčaná dažďom útočisko v princovom zámku. Tvrdí, že je princezná, ale nikto jej neverí, pretože vyzerá tak, ako vyzerá. Princova matka sa rozhodne otestovať ich nečakaného hosťa. Do postele, ktorú jej ponúkne na noc, položí hrach, ktorý je prikrytý dvadsiatimi matracmi a dvadsiatimi perinami. Ráno princezná povie svojim hostiteľom, že pretrpela bezsennú noc, pretože jej nedalo spať niečo tvrdé v posteli, o čom je presvedčená, že ju pomliaždilo. Vďaka dôkazu v podobe pomliaždeného chrbta princezná v skúške obstojí a princ sa teší, pretože len skutočná princezná by mala taký cit, aby cez také množstvo posteľnej bielizne cítila hrášok. Tí dvaja sa šťastne vezmú a príbeh sa končí tým, že hrášok umiestnia do múzea, kde ho podľa príbehu možno vidieť aj dnes, pokiaľ ho niekto neukradol.

Zdroj rozprávky[upraviť | upraviť zdroj]

V predslove k druhému zväzku Rozprávok a povestí (1863) Andersen tvrdí, že príbeh počul v detstve, ale v Dánsku sa nikdy nestal tradičným. Je možné, že ako dieťa počul švédsku verziu "Princezná, ktorá ležala na siedmich hráškoch" (švédsky "Princessa' som lå' på sju ärter"), ktorá rozpráva o osirelom dievčatku, ktoré zistí svoju totožnosť po tom, ako jej sympatický pomocník (mačka alebo pes) oznámi, že pod jej matracom bol uložený predmet (fazuľa, hrášok alebo slama).

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku The Princess and the Pea na anglickej Wikipédii.