Prohibícia v Spojených štátoch

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Prohibícia v USA je pomenovanie pre snahu o úplný zákaz alkoholických nápojov v 20. rokoch 20. storočia v Spojených štátoch amerických.

Likvidácia alkoholu

Priebeh prohibície[upraviť | upraviť zdroj]

Už pred 1. svetovou vojnou sa vytvorili v USA nátlakové skupiny (napr. Zväz kresťanských žien), ktoré požadovali zákaz pitia alkoholu - tvrdili, že alkohol je droga, ktorá ničí rodinný život a vedie k zločinnosti. V roku 1919 bol tzv. Volsteadov zákon o zákaze alkoholu v USA skutočne schválený. Účinok bol ale presne opačný: začalo sa piť ešte viac a zločinnosť narástla nevídaným tempom. Vznikli gangy zaoberajúce sa pašovaním alkoholu do USA. Takto sa dostal na zločinecký vrchol legendárny Al Capone.

Volsteadov zákon spôsobil, že ľudia pili prakticky všetko, o čom sa domnievali, že obsahuje alkohol, čo malo za následok mnoho otráv. Situácia sa upokojila až v roku 1931, keď bol Al Capone zatknutý za neplatenie daní a odsúdený do Alcatrazu. V roku 1933 bolo v USA 3x viac tajných barov než v roku 1919. Prohibícia definitívne skončila 5. decembra 1933 vydaním 21. dodatku Ústavy USA.[chýba zdroj]