Prví ľudia na Mesiaci

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prví ľudia na Mesiaci
The First Men in the Moon

Autor H. G. Wells
Pôvodný jazyk Angličtina
Krajina vydania Spojené kráľovstvo
Dátum 1. vydania originálu 1901
Literárny žáner sci-fi
Ďalšie odkazy
Commons Prví ľudia na Mesiaci

Prví ľudia na Mesiaci (v origináli: The First Men in the Moon) je vedecko-fantastický román od anglického autora H. G. Wellsa z roku 1901. Román rozpráva o príbehu cesty na Mesiac dvoma hlavnými protagonistami: chudobný obchodník pán Bedford a vynikajúci, ale výstredný vedec Dr. Cavor. Pri príchode, Bedford a Cavor nachádzajú Mesiac osídlený mimozemskou civilizáciou, nazývanou "Seleniti". Román môže byť tiež chápaný ako kritika prevažujúcich politických názorov v tom čase, obzvlášť imperializmu. Téma zrážky medzi civilizáciami pripomína Wellsove predchádzajúce a slávnejšie práce ako Vojna svetov. Ako v knihe Vojna svetov je náznak, že prezentovaná neľudská civilizácia môže zobrazovať vestu ľudskej spoločnosti a mohla by ju v ďalekej budúcnosti rozvinúť; tak ako zobrazovaná spoločnosť Selenitov môže byť považovaná za utópiu alebo antiutópiu, závisiac na tom, ktorý z ich aspektov je zdôraznený. Brian Stableford namieta a tvrdí že je to prvá marťanská antiutópia.[1]

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Cavor je autorom vynálezu - kovu pohlcujúceho gravitáciu, ktorý nazýva cavorit. Pomocou tohto vynálezu si Cavor postaví malú kozmickú loď a spolu s výpravcom podnikne výpravu na Mesiac. Zisťuje, že Mesiac je v podzemí obývaný podivnými hmyzovými obyvateľmi (nazývanými Seleniti). Ich spoločnosť je usporiadaním podobná mravenisku skríženému s industriálnou spoločnosťou. Hrdinovia románu sú zajatí, ale výpravcovi sa podarí uniknúť späť na Zem. O zostatku Cavorovho príbehu sa tak dozvedá iba zo správ, ktoré Cavor vysiela na Zem.

Cavor sa stretne s vládcom Selenitov a neúmyselne mu vykreslí ľudí ako dravú rasu užívajúcu si vojen. Seleniti preto kontakt so Zemou prerušia, práve vtedy, keď sa Cavor rozhodne odvysielať návod na výrobu cavoritu.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Stableford, Brian (1993): "Antiutópie", v John Clute & Peter Nicholls (eds.): Encyklopédia science-fiction, druhé vydanie, Orbit, London, pp. 360-362. ISBN 1-85723-124-4.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku The First Men in the Moon na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).