Prví ľudia na Mesiaci

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Prví ľudia na Mesiaci
The First Men in the Moon

Autor H. G. Wells
Pôvodný jazyk Angličtina
Krajina vydania Spojené kráľovstvo
Dátum 1. vydania originálu 1901
Literárny žáner sci-fi
Ďalšie odkazy
Commons Prví ľudia na Mesiaci

Prví ľudia na Mesiaci (v origináli: The First Men in the Moon) je vedecko-fantastický román od anglického autora H. G. Wellsa z roku 1901. Román rozpráva o príbehu cesty na Mesiac dvoma hlavnými protagonistami: chudobný obchodník pán Bedford a vynikajúci, ale výstredný vedec Dr. Cavor. Pri príchode, Bedford a Cavor nachádzajú Mesiac osídlený mimozemskou civilizáciou, nazývanou "Seleniti". Román môže byť tiež chápaný ako kritika prevažujúcich politických názorov v tom čase, obzvlášť imperializmu. Téma zrážky medzi civilizáciami pripomína Wellsove predchádzajúce a slávnejšie práce ako Vojna svetov. Ako v knihe Vojna svetov je náznak, že prezentovaná neľudská civilizácia môže zobrazovať vestu ľudskej spoločnosti a mohla by ju v ďalekej budúcnosti rozvinúť; tak ako zobrazovaná spoločnosť Selenitov môže byť považovaná za utópiu alebo antiutópiu, závisiac na tom, ktorý z ich aspektov je zdôraznený. Brian Stableford namieta a tvrdí že je to prvá marťanská antiutópia.[1]

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Cavor je autorom vynálezu - kovu pohlcujúceho gravitáciu, ktorý nazýva cavorit. Pomocou tohto vynálezu si Cavor postaví malú kozmickú loď a spolu s výpravcom podnikne výpravu na Mesiac. Zisťuje, že Mesiac je v podzemí obývaný podivnými hmyzovými obyvateľmi (nazývanými Seleniti). Ich spoločnosť je usporiadaním podobná mravenisku skríženému s industriálnou spoločnosťou. Hrdinovia románu sú zajatí, ale výpravcovi sa podarí uniknúť späť na Zem. O zostatku Cavorovho príbehu sa tak dozvedá iba zo správ, ktoré Cavor vysiela na Zem.

Cavor sa stretne s vládcom Selenitov a neúmyselne mu vykreslí ľudí ako dravú rasu užívajúcu si vojen. Seleniti preto kontakt so Zemou prerušia, práve vtedy, keď sa Cavor rozhodne odvysielať návod na výrobu cavoritu.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Stableford, Brian (1993): "Antiutópie", v John Clute & Peter Nicholls (eds.): Encyklopédia science-fiction, druhé vydanie, Orbit, London, pp. 360-362. ISBN 1-85723-124-4.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku The First Men in the Moon na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).